Karaca: ‘Bursa’da vefat sayıları katlandı’

CHP İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa’daki vefat istatistiklerinin aralık ayında daha da ürkütücü hale geldiğini vurguladı.

Karaca: ‘Bursa’da vefat sayıları katlandı’

Resmi makamların Covid-19 salgınına bağlı olarak başlangıçtan buyana Bursa’da kaç kişinin hayatını kaybettiğine ilişkin resmi açıklama yapmaktan kaçındığından yakınan Karaca, “Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde kamuoyuna açık yayınlanan vefat sorgulama kayıtlarına göre; Bursa’da 2018’in 1-15 Aralık döneminde 617, 2019’un aynı döneminde 628 vefat meydana geldi. 2020’nin 1-15 Aralık döneminde 1582 vefat var, geçen iki yılın aynı dönemine göre vefat sayısında yüzde 152 artış yaşandı. Geçen yıla göre fazladan 954 kişi vefat var ki, pandemi koşullarında nasıl acı bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu ortaya koyuyor” diye konuştu.

Belediye verilerinde eskiden açık olan ölüm nedeninin saklanması nedeniyle bu vefatların ne kadarının Covid-19 kaynaklı olduğunun bilinemediğini, bunun da devletin şeffaflığına gölge düşürdüğüne değinen Karaca, vefat sayılarındaki ürkütücü artış belediyenin turkiye.gov.tr
sayfasından takip edilebildiğinin altını çizdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X