Karaca’dan kritik uyarı

Besilik hayvan ithalatında küçük ve orta ölçekli işletmelerin mağdur olduğunu ifade eden Nuri Karaca, ”Bakanımız Faruk Çelik’in bu adaletsiz durumu düzelteceğinden hiç kuşkumuz yok” dedi.

Karaca’dan kritik uyarı

AYHAN FİDAN

Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Karaca, besilik hayvan ithalatından 60 baş altı işletmelerin yararlanamadığını belirterek, ”Oysa ülkemizde bulunan 302 bin adet besi işletmesinin yüzde 97’si 50 başın altındadır ve bunlar toplam kırmızı et üretiminin yüzde 80‘den fazlasını karşılamaktadır” dedi.

Karaca, yaptığı açıklamada, Türkiye’de et ihtiyacının yerel üretimle karşılanamadığını ifade ederek, ”Uzun vadede hayvan ithaline şiddetle karşıyız, ancak kısa vadede besilik hayvan ithali de ihtiyaçlardan dolayı zorunluluk” ifadesini kullandı. Besilik hayvan ithalatının sadece Et ve Süt Kurumu tarafından yapıldığına işaret eden Karaca, ”Bu ithalattan 60 baş altı talepler karşılanmıyor. Oysa ülkemizde bulunan 302 bin adet besi işletmesinin yüzde 97’si 50 başın altındadır ve bunlar toplam kırmızı et üretiminin yüzde 80‘den fazlasını karşılamaktadır. Bu durumda küçük ve orta ölçekli besi işletmeleri büyük bir mağduriyet yaşayacak ve haksız rekabete maruz kalacaklardır” diye konuştu.

BAKAN ÇELİK’E GÜVENİYORUZ

‘Kontenjan doldu’ gerekçesi ile birliklerinin taleplerinin durdurulduğunu dile getiren Nuri Karaca şöyle devam etti:

”Oysa sadece Karacabey ilçemizde 625 adet talep küçük işletmelerimizden gelmiş ve merkez birliğimize gönderilmiştir. Birliklerimizin bu hayvanların dağıtımı için yeterli kapasite ve donanımı mevcuttur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik’in önümüzdeki günlerde çıkarılacak kararname ile bu adaletsiz durumu düzelteceğinden hiç kuşkumuz yok. Bu sayede küçük üretici grupları da sisteme dahil olacak, daha etkin ve çözüm amaçlı bir uygulama gerçekleşmiş olacaktır.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X