Karekod uygulamasıyla çeke yeniden itibar kazandırdık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, karekodlu çek kullanılmaya başlanılmasından bu yana bu çeki kullanan hesap sahibi sayısının 100 bine yaklaştığını ifade etti.

Karekod uygulamasıyla çeke yeniden itibar kazandırdık
HABERİ PAYLAŞ

Çeke olan güvenin azalmasının ardından harekete geçen Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Karekodlu Çek Uygulamasını zorunlu hale getirdi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Tüfenkci, söz konusu uygulamanın vatandaşların mağdur olmaması ve Türkiye’de ticaretin daha güvenilir bir ortamda yapılması adına hayata geçirildiğini söyledi.

Uygulamanın 1 Ocak’tan itibaren zorunlu hale geldiğini hatırlatan Tüfenkci, bankaların bu tarihten sonra tüm müşterilerine çeklerini karekodlu şekilde verdiklerini belirtti.

Bankaya çek başvurusunda bulunanların öncelikle karekodlu çek okutma ve bilgi paylaşım sistemine kaydedilerek çek numaralarının sisteme tanımlandığına değinen Tüfenkci, bu sayede bu çeklere ve keşidecilerine ilişkin bilgilerin yer aldığı Karekodlu Çek Raporlarının düzenlenebilir hale geldiğini vurguladı.

KARŞILIKSIZ ÇEK RİSKİ AZALIYOR

Yeni uygulanan sistemin piyasada yaygın şekilde kullanılmaya başladığının altını çizen Bakan Tüfenkci, ”Uygulama hayata geçirildikten bu yana, karakodlu çek kullanan hesap sahibi sayısı 100 bine yaklaştı.

Şu an çek hesabı sahiplerinin elinde de 1 milyon 214 bin 836 adet karekodlu çek bulunuyor. Bu uygulama ile çeke itibarını yeniden kazandırdık” dedi.

Söz konusu uygulamayla çeklerin karşılıksız çıkma riskinin önemli oranda azaltılabileceğine dikkat çeken Tüfenkci, ”Karekodlu Çek Sistemi sayesinde alınan bir çekin bankanın kayıtlarında mevcut olup olmadığı, keşidecinin son 5 yılda düzenlediği çeklerin ödenip ödenmediği, ilk çekini ve son çekini ne zaman düzenlediği, düzenlediği çeklerin ortalama tutarı gibi pek çok veriye ulaşılabiliyor. Karekodlu Çek Raporunda yer alan bilgiler kontrol edilerek karşılıksız çek riskini önemli ölçüde azaltmak mümkün” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X