Karlı havalarda sakatlığa dikkat

Özel Aritmi Osmangazi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Yunus Uysal, buzda düşmelere bağlı sakatlanmalardan korunmak için nelere dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Karlı havalarda sakatlığa dikkat

Düşmelerde ilk müdahalenin önemli olduğunu söyleyen Uysal, “ Ödemin önlenmesi için sakatlanan uzvun yüksekte tutularak soğuk uygulama yapılmalı.  Bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı. Kırık durumunda ise profesyonel bakım gereklidir” dedi.

Karlı havalarda kullanılan ayakkabıların düz ve kaymayı önleyici dişler bulunan lastik ya da kauçuk tabanlı olması gerektiğini kaydeden Uysal, “Öncelikle yürürken ellerinizi cebinize sokmayın. Çünkü bu şekilde sendeleme durumunda dengenizi kuramazsınız ve tutunarak kendinizi koruma şansınız kalmaz. Ellerinizi ısıtmak için cebinize sokmak yerine eldiven kullanın. Ayrıca kaygan zeminde yürürken elinizde torba ya da çanta gibi şeyler taşımayın. Çünkü bunlar hem dengede durmanızı güçleştirir hem de düşerken kendinizi kollamanıza engel olur. Mümkün olduğunca yokuş aşağı veya yukarı yürümekten kaçının. Gerekirse mesafeyi uzatarak daha az eğimli yolları kullanmaya çalışın. İleri yaştaki vatandaşlarımızın da dışarı yalnız çıkmamalarını tavsiye ederim. Çünkü ileri yaşlarda denge kurmak zorlaşıyor ve düşmek kolaylaşıyor. Ayrıca düşmeler sonucunda kemik erimesi nedeniyle kırık oluşma ihtimali de daha fazla oluyor. Mutlaka önünüze bakarak, buzlu alanları tespit ederek ve bir sonraki adımı düşünerek hareket edin” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X