Karpuz ve kavun tarlada kaldı

Suriye’deki iç savaş, Irak’ta yaşanan çatışmalar ve Arap ülkelerindeki karışıklık sebebiyle Bursa’da kavun ve karpuz tarlada kaldı.

Karpuz ve kavun tarlada kaldı
HABERİ PAYLAŞ

Köylüler bu duruma tepki için traktörle kavun ve karpuzların üzerinden geçip, yeni ürün ekmenin çaresini arıyor. Köylülerin bir kısmı borçları yüzünden cezaevine girerken, yakalaması olanlar kahveye bile çıkamıyor. Köylüler vatandaşlara da “Gelin tarladan istediğiniz kadar toplayın. Bu köyde kavun karpuz bedava” çağrısı yapıyor.

Mustafakemalpaşa ilçesinde karpuz ve kavun üreten köylüler dert küpü. Arap ülkelerine mal satan tüccarlar bu sene köylerine uğramadı. Kamyon kamyon satılan kavun ve karpuz tarlada kaldı. Çiftçiler bu yıl alıcı bulmadıkları için mahsullerini toplamadan tarlalarını sürüyor. Tarlada kilosu 15 kuruşa düşen karpuz ve kavunlarına müşteri bulamayan çiftçiler, ürünlerini tarlada traktörle ezerek tepkilerini dile getirdi. Bir dönüm karpuz ve kavunun maliyetinin bin 500 lira olduğunu ifade eden çiftçiler, ürünlerini toplamadan tarlalarını sürerek başka ürün ekmek için hazırlıyor.

Çok zor durumda olduklarını ifade eden Yavelli Köyü Muhtarı Ersin Demir, “Gırtlağa kadar borç içindeyiz. Borçlarını ödeyemediği için sadece Mustafakemalpaşa ilçesinde onlarca çiftçi hapiste. Borcuna karşılık kavun zamanı taahhütte bulunmuş. Ancak ödeyememiş. İnsanlar artık kahveye çıkamaz oldu. Çünkü jandarma borcu olanları arıyor. Bursa’daki cezaevi dolu, Bandırma ve Yalova’ya gönderiyorlar. Arap ülkelerindeki yaşanan karışıklık ve iç savaş sebebiyle ürünlerimiz tarlada kaldı. Savaş bizi de vurdu” dedi. 

Bir dönüm karpuz ve kavunun maliyetinin bin 500 lira olduğunu anlatan Demir, “Bir dönümden 3 ton karpuz çıkıyor. Bir dönüm tarlaya bin 500 lira masraf yaptık. Kilosu 15 kuruşa düştü, alıcı olsa bir dönümden 450 lira kazanacağız. Zararımız bir dönümde bin lira. Alıcı olsa ona da razıyız. Ama karpuz ve kavunumuza müşteri bulamıyoruz. Bu yüzden dönümüne bin 500 lira masraf yaptığımız karpuz ve kavunlarımızı toplamadan traktörle sürüp telef ediyoruz. Zararımız çok büyük.” diye konuştu. 

“TARLAYA GELİP İSTEYEN TOPLASIN”

Tarlasındaki karpuz ve kavunu alıcı bulamadığı için traktörüyle süren Yavelli köyü sakini Rıfkı Şahin, “Zararımız çok büyük. Mahsulümü toplamadan sürmek zorunda kaldım. Bugün bir tarlamı sürdüm, diğer tarlalarındaki kavun ve karpuzları da süreceğim. Buradan herkese sesleniyorum, isteyen istediği kadar tarladan kavun karpuz toplayabilir, hepsi bedava” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X