Karsan’dan yeni Jest+

Bursalı otomotiv üreticisi Karsan, ürün yelpazesinde bulunan Jest’i yeniledi. ‘Kaptanımız Sensin’ sloganıyla mayıs ayı başında üretimine başlanan araca yurtdışından taleplerin gelmeye başladığı bildirildi.

Karsan’dan yeni Jest+

ASLIHAN AYDIN

Otomotiv devinin Hasanağa Organize Sanayi bölgesindeki fabrikasında dün gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Karsan CEO’su Okan Baş, üretimde iki kollu bir yapıları olduğunu söyledi. Bir tarafta stratejik ortaklıklar kurularak üretim yapıldığını dile getiren Baş, ”Diğer taraftan ise ana üretici olarak Karsan’a yönelik tasarladığımız ve ürettiğimiz ürünler var” dedi. Mevcut Karsan Jest minibüsünün 2013 yılında satışa çıktığı ilk günden itibaren 5 bin adetlik bir satış rakamına ulaştığını ve segmentinde yüzde 30 pay aldığını ifade eden Baş, ”Jest’i yenileyerek Jest+’nın üretimine geçtik. Karsan Jest’i kullanan müşterilerimizin değerlendirmelerini alarak Yeni Karsan Jest+’yı ürettik. 15-20 gün içerisinde 350 adet sipariş aldık. Hiç bir duyuru ve iletişim yapmadan beklentimizin iki katı sipariş almak bizi çok sevindirdi” ifadelerini kullandı.

ABD’YE POSTA ARACI HAZIRLIĞI

Okan Baş, ABD Posta Servisi’nin ‘Yeni Nesil Posta Dağıtım Aracı’ sürecine ilişkin sundukları teklif ile finale kaldıklarını belirterek şunları kaydetti: “Şirketimize 6 prototip siparişi verildi. Eylül ayında bunları teslim edeceğiz. İhaleye giren şirketlerden birisi çekildi ve toplamda 5 adet firma kaldı. Proje kapsamında 10 yılda 180 bin adede yakın araç alınacak. Şu anda hedefimiz prototipi en iyi şekilde hazırlamak. Var gücümüzle bunun için çalışıyoruz.”

İLK İHRACAT KOMŞUYA

Karsan İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu, Jest+’yı iç pazara yıl sonuna kadar bin 200 adet, yurtdışına da 150 adet satmayı amaçladıklarını söyledi. Karsan olarak toplam 20’nin üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını vurgulayan Arpacıoğlu, “Jest+’yı ilk olarak bu ay Yunanistan’a göndereceğiz. Araç bunun dışında Fransa, Almanya, İtalya, Romanya ve diğer ülkelere satılacak” dedi.

ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN

Jest+’nın yenilenen bazı özelliklerine değinen Arpacıoğlu, “Aracın tırmanma kabiliyetinde yüzde 15’lik iyileştirme yapıldı. Arka aksın değişmesi ile 2 bin 300 kilodan 2 bin 500 taşıma kapasitesine ulaştı. Yol tutuşu artırıldı. Kapı genişliği 120 santimetreye çıktı. Engelli erişimine uygun bir araç. Servis edilebilirliğin kolaylaşması için akü de koltuk altından bagaja alınırken ikinci akü opsiyonel olarak sunuluyor olacak” diye konuştu. Yeni Karsan Jest+, 130 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X