Karşılıksız çekte sayı azaldı, tutar arttı

Karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 5 arttı.

Karşılıksız çekte sayı azaldı, tutar arttı
Türkiye Bankalar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamaya göre, ocak-ekim döneminde bankalara ibraz edilen 18,9 milyon adet çekin parasal tutarı 483 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bankalara ibraz edilen çek adedi yüzde 6, çek tutarı ise yüzde 23 arttı.
 
Aynı dönemde, parasal değeri 15,8 milyar lira olan 546 bin adet çeke karşılıksız işlemi yapıldı. Karşılıksız çek adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azalırken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı ise yüzde 5 artış gösterdi.
 
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerden, 3,1 milyar lira tutarındaki 137 bin adedinin ödemesi daha sonradan yapıldı.
 
TEKİRDAĞ İLK SIRADA
 
Tutar olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il yüzde 21 ile Tekirdağ oldu. Bu ili, yüzde 11 ile Siirt, yüzde 11 ile Isparta, yüzde 10 ile Tunceli, yüzde 8 ile Bingöl izledi. En düşük çıkan iller ise Gümüşhane, Karabük ve Çankırı oldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X