Kartla borçlanma cazip hale getirilebilir

Bankaların kişilerin gelir düzeyini gözetmeden kart limiti tanımladığını belirten Ağaoğlu, tüketicilerin bankalar tarafından kartla borçlanmaya özendirilebileceğini kaydetti.

Kartla borçlanma cazip hale getirilebilir
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, Merkez Bankası’nın (MB) kredi kartı faiz oranlarını otomatiğe bağlamasıyla gelecek süreçte kart faiz oranının daha cazip hale gelebileceğini söyledi. Ağaoğlu, MB’nin son yayımladığı tebliğe göre, kredi kartı akdi faiz oranlarının sabitleneceğini belirtti. Bu oranların altına veya üstüne geldiğinde değiştirileceğini ifade eden Ağaoğlu, ‘Kredi Kartları Kanunu’nun 24. maddesi, faiz artışının en az 30 gün önce bildirilmesi ve tüketiciye 60 gün zarfında borcunu eski faiz oranıyla kapama imkanı tanımış olduğundan borçlu, yeni faizi reddedebilecek artıştan etkilenmeyebilecektir. Oysa tüketici kredisi faiz oranı 1,15’in altına indiğinde kart faiz oranı da düşmüş olacak ve kredi kartıyla borçlanma daha cazip hale gelebilecektir” dedi.
 
Makas kapanacak
 
Ağaoğlu, bankalar ve kart çıkaran kuruluşlarca kredi kartlarına uygulanabilecek azami akdi faiz oranının tüketici kredilerine uygulanan faiz oranının azami yüzde 77’si kadar yüksek olabileceğini kaydetti. Aydın Ağaoğlu, ”Tüketici kredisi faiz oranları arttıkça, tüketici kredisiyle kredi kartı faiz makası da kapanacak. Hızlı ve kolay sağlanması nedeniyle nakit ihtiyacındaki tüketicileri kartla borçlanmaya özendirebilecektir’ diye konuştu.
 
Sebep cari açık
 
Ülke ekonomisinin en büyük sorunu cari açığın kredi kartıyla kolay borçlanma sebebiyle büyüdüğünü vurgulayan Ağaoğlu, ‘MB’nin kredi kartı faiz oranlarını otomatiğe bağlamasıyla önümüzdeki süreçte kart faiz oranı daha cazip hale gelebilecek’ dedi. Bankaların, kredi kartına MB tarafından belirlenen faiz oranını yeterli bulmadıklarından ‘nakit çekim ücreti’ adıyla ek ücret tahakkuk ettirdiğini kaydeden Ağaoğlu, tüketicilerin de faiz dışında bu bedeli ödemek zorunda kaldığına dikkati çekti.
 
Dikkatli olunmalı
 
Ağaoğlu, tüketicilerin finans bilgisi eksikliği yanında ekonomik sıkıntılarını en hızlı ve pratik yoldan gidermek için kullandıkları kredi kartıyla borçlanma yöntemini artık terk etmesi gerektiğinin altını çizdi. Aydın Ağaoğlu, bankaların kişilere gelir düzeyini gözetmeden limit tanımladığını ve buna karşı dikkatli olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X