Kasırga dehşeti

ABD’de Harvey kasırgası saatteki hızı 215 kilometreyi bulan rüzgarlarla Teksas eyaletinde etkili olmaya başladı ve kıyı bölgelerde hasara neden oldu.

Kasırga dehşeti

Son 12 yıldır ABD anakarasını vuran en güçlü kasırga olan Harvey’nin metrekareye bir metre yağmur da getirmesi bekleniyor.

Başkan Donald Trump, kasırgadan en çok etkilenen yerlere federal yardım gönderilmesine imkan veren bir başkanlık emri imzaladı.

Teksas Valisi Greg Abbot da birden çok yerde rekor düzeyde sel görüleceği uyarısında bulundu.

3. kategori kasırga Corpus Christi kentinde ağaçları devirirken, binlerce kent sakini evlerini tahta panellerle kapatıp, bölgeden kaçtı.

Yakındaki Rockport kasabasının Belediye Başkanı Patrick Rios, 10 bin nüfuslu kasabada geride kalanların derhal tahliye edilmesi çağrısı yaptı.Kasırgadan kaçanların araçları yollarda uzun kuyruklar oluşturdu.

”ÇOK BÜYÜK BİR FELAKET”

Vali Abbot, eyaletin ‘çok büyük bir felaketle’ yüz yüze bulunduğunu ve binden fazla Ulusal Muhafızın felaketle mücadele çabalarına yardım edeceğini belirtti. Harvey bu yılki kasırga mevsiminde görülen ilk felaket ve Meksika Körfezi’ndeki petrol üretimi ve hava ulaşımına ağır bir darbe vurdu.

Uzmanlar kasırganın rotasının belirsiz olduğunu ancak kısa sürede Teksas’ın içlerine doğru ilerlemesini beklediklerini belirtti.

Beyaz Saray Trump’ın gelecek hafta başında eyaleti ziyaret edeceğini duyurdu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X