Katalonya krizine karşı ‘Konuşalım’ eylemi

İspanya’da binlerce kişi, Katalonya Özerk Yönetimi’nde bağımsızlık yanlısı girişimlerin yol açtığı siyasi, ekonomik ve sosyal gerginliğe karşı meydanlara çıkarak ‘Konuşalım’ temalı eylem yaptı.

Katalonya krizine karşı ‘Konuşalım’ eylemi

Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan mesajlarla, Katalonya başta olmak üzere İspanya’nın birçok bölgesinde düzenlenen eylemler için belediye binalarının önündeki meydanlar seçildi. Eylemlerde bayrak taşımayan ve siyasi sloganlardan uzak kalmaya özen gösteren İspanyollar, çözüm bulmak adına siyasetçiler arasında diyaloğun başlatılması gerektiğine dikkati çekmek için beyaz kıyafetler giydi. ‘Konuşalım’ yazılı pankartlar taşıyan binlerce kişi, ‘Siyasetçiler daha fazla böyle devam edemez. Çünkü bizi karşı karşıya getirip bölüyorlar. Bu ülke bir kere iç savaş gördü. Bir dahasını hak etmiyor’ mesajı verdi.

Barselona Belediyesi ve Katalonya Özerk Yönetimi Başkanlık Konutu’nun bulunduğu Jaume Meydanı’nı dolduran kalabalık da Katalanca ve İspanyolca ‘konuşalım’ yazılı dövizler taşıdı. Başkent Madrid de hem ‘Konuşalım’ hem de ‘İspanya için birlik’ sloganlarıyla düzenlenen iki gösteriye ev sahipliği yaptı. Madrid Belediyesi önünde toplanan beyaz kıyafetler giymiş kalabalık, siyasetçilere ‘diyalog’ çağrısı yaptı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X