Katar talep listesini reddedecek

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, 4 Arap ülkesinin körfezdeki krizin sona ermesi için şart koştuğu 13 maddelik talep listesini reddedeceklerini açıkladı.

Katar talep listesini reddedecek

ABD’nin başkenti Washington ve New York’taki temaslarının ardından İtalya’nın başkenti Roma’ya giden Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el Sani, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri arasında yaşanan ülkesine yönelik krizin sona ermesi için sunulan ve 3 Temmuz’a kadar süre tanınan taleplere ilişkin açıklamada bulundu. Katar Dışişleri Bakanı Sani, Roma’da İtalyan mevkidaşı Angelino Alfano ile bir araya geldi. Katarlı Bakan, ‘Katar, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır tarafından Doha ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatmak için formüle edilen 13 maddelik talep listesini reddedecek’ dedi. 

‘TARTIŞMAYA HAZIRIZ’

‘Bu talepler, uluslararası hukuka ve Katar’ın egemenlik haklarına aykırıdır’ diyen Sani, 4 Arap ülkesinin, ifade özgürlüğüne aykırı davrandıklarını ve Katar’a karşı bir sistem dayattıklarını söyledi. 

Sani, ‘Krizde arabuluculuğa soyunan ABD’nin de desteklediği Kuveyt ile yapıcı bir diyaloğa sahip olmak istiyoruz. Katar, sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve yapıcı rol oynamak istiyor. Çatışmalar, müzakere yoluyla sonlandırılır. Bu suçlamalara ilişkin kanıtları görmeliyiz. Ondan sonra bir masanın etrafına talepleri değerlendirmek üzere toplanırız. Katar, talepleri tartışmaya hazır ancak egemenliğine saygı duyulmalı’ diye konuştu. Bakan Sani, ayrıca ülkedeki Türk askeri üssünü kapatmayacaklarını, üssün varlığının iki bağımsız ülke arasındaki savunma anlaşmasının bir parçası olduğunu söyledi. 

Öte yandan uluslararası basına göre ablukanın başlangıcındaki gibi bir topyekün bir adımın atılmasının beklenmediği, Katar’ın talepleri karşılamaması durumunda, uygulanan ablukanın kalıcı hale getirilebileceği ifade ediliyor. BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, taleplerin Katar’a iletilmesinin ardından listenin kabul edilmemesi halinde yolların tamamen ayrılacağını söylemişti. Bu arada ABD’nin Katar’dan yürüttüğü askeri uçuşları Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönlendirme planını sessizce görüşüyor olabileceği de iddialar arasında.

DİYALOG ÇAĞRISI

Sani-Alfano görüşmesine ilişkin İtalya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Bakan Alfano, KİK ülkeleri arasındaki krizde tansiyonun hızlı şekilde düşmesi gerektiğini ve İtalya’nın, Kuveyt’in üstlendiği arabuluculuğu desteklediğini belirtti. Açıklamada, İtalyan hükümetinin, bölgedeki gelişmeleri büyük dikkat ve endişeyle takip ettiği, diyaloğu amaçlayan her türlü girişimi destekleme arzusunda olduğu bildirildi. İtalya’nın bölge aktörleriyle temas halinde olduğu ve bölge ülkeleri arasında durumun kötüleşmesine yol açabilecek her türlü eylemden kaçınma çağrısı yaptığı aktarıldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X