Kayalar`dan yeni anayasa vurgusu

Bahçeşehir Üniversitesi tarafından Merinos AKKM`de gerçekleştirilen Siyaset Okulu`nun konuğu olan eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, Türkiye`nin siyasi sorunları ve hazırlanan yeni anayasayla ilgili görüşlerini paylaştı.

Kayalar`dan yeni anayasa vurgusu
SEYİT GÜNDOĞAN
 
Türkiye yönünü olabileceği kadarıyla eşit haklar üzerine kurulu bir cumhuriyet temeline oturtarak bir yolculuğa çıktığını hatırlatan Kayalar, bu süreçte Türkiye’nin mücadelesinin statüko ile olduğunu söyledi.
 
Türkiye’nin asıl sıkıştığı noktanın dünya ile entegrasyonumuzun gecikmesi ve modernleşmenin tamamlanamaması olduğunun altını çizen Kayalar, “Derdimiz bir türlü güvenli olamayan siyasetimizdir. Rejimimizin ve sistemimizin hastalıklarıdır. Derdimiz bir türlü erginleşip olgunlaşamayan, hala vesayete mazhar yaşayan demokrasimizdir. Nefesi tıkanmış adalet sistemimizdir. Derdimiz öksüz bir köşede unutulmuş bireysel hürriyetlerimizdir. Problemlerimi ve dertlerimizi çözecek olan ve çözmesi gereken de siyasettir. Siyaset değişimi gerçekleştirecek olan metodun ilmidir” dedi.
 
HUKUK DEMOKRASİ VE
CUMHURİYETİN TEMELİDİR
 
Türkiye’nin şu ana kadar yapamadığı ve yapamadığı için de sıkıntılarını çektiği en önemli konunun yeni anayasa yapması olduğunu savunan Kayalar, hukuk ve demokrasi vurgusu yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
 
“Bu yeni anayasa halkın yalnız seçimlerde değil daha sık demokrasiye katılmasın sağlamalıdır. Eğer Türkiye çağdaş dünya ile buluşmak mecburiyetindeyse öncelikle kendi içinde uzlaşmaya varmalı ve barışını tesis ettirmelidir. Barışı küçülterek ada görüşmelerin endeksleyerek eğer Türkiye barış yapıyor ve yapacak diyorsak Türkiye’ye yetmez. Türkiye daha büyük büyük bir toplumsal uzlaşmayı gerçekleştirmek mecburiyetindedir.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X