Keles’te tarih ayağa kalkıyor!

Bursa merkezdeki tarihi ve kültürel miras yatırımlarıyla Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, Keles ilçe merkezindeki 600 yıllık Yakup Bey Hamamı’nı ilk günkü ihtişamına kavuşturacak restorasyon çalışmalarını

Keles’te tarih ayağa kalkıyor!

Tarihi hamamda devam eden çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ecdat yadigarı tüm eserlerin gerçek değerine kavuşması için tüm bölgelerde yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Tarihi ve kültürel miras çalışmalarıyla Bursa’yı adeta açık hava müzesine dönüştüren ve bu çalışmalarla kentin UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesini sağlayan Büyükşehir Belediyesi, büyükşehir sınırlarına yeni dahil olan ilçelerdeki tarihi miras yatırımlarına da hız verdi.

Keles ilçe merkezinde 1. Murat döneminde yapıldığı belirtilen yaklaşık 600 yıllık Yakup Bey Hamamı’nın ilk günkü ihtişamına kavuşturulması hedefiyle restorasyon çalışmalarını başlatan Büyükşehir Belediyesi, dış cephedeki çalışmaları tamamlarken, yapının içindeki çalışmalara hız verdi. İlçeye büyük değer katacak çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke ile birlikte tarihi hamamın içini gezdi.

EL ATILMADIK ESER KALMAYACAK

Bursa merkezinde yer üstünde bulunan eserlerin ihyasından sonra yer altındaki Beyazıt Paşa ve Hançerli Medresesi gibi eserlerin de gün yüzüne çıkarılması çalışmaların devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir sınırlarına dahil olan tüm ilçelerde de tarihi miras çalışmalarına hız verdiklerini vurguladı.

Keles ilçe merkezindeki Yakup Bey Hamamı’nın da yaklaşık 600 yıllık Osmanlı ilk dönem eserlerinden biri olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Tarihi yapının dış cephesindeki çalışmalar tamamlandı. İçinin de aslına uygun olarak restorasyonuna yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Keles ilçe merkezimizdeki yıpranmış tarihi yapı ilk günkü ihtişamına kavuşmuş olacak” dedi.

Keles Belediye Başkanı Mehmet Teke de ilçeye kazandırılan önemli hizmetlerde Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli desteğini aldıklarını belirterek, ilçeye kazandırılan tarihi yapı nedeniyle de Başkan Altepe’ye teşekkür etti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X