Kent içi trafiği kurtaracak proje

Bursa’nın kuzeyinde otoyolla bağlantılı Çevre Yolu ve kenti çevreleyen Yakın Çevre Yolu var. Fakat kent içi trafiği rahatlatacak Güney Çevre Yolu eksik.

Kent içi trafiği kurtaracak proje

Uludağ yamaçlarından geçecek projeyi Acil Eylem Planı kapsamında açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş umut verdi.

Olay Gazetesi yazarlarından Ahmet Emin Yılmaz da yıllardır tartışılan projeyle ilgili, yol uzmanı olan M. Tözün Bingöl’ün uyarılarını köşesine taşıdı.

Güney Çevre Yolu’nu yapan kentiçi trafiği de kurtaracak

Konu… Bursa’nın gündemine ilk olarak 1992 yılında geldi. Dönemin Başbakanı olarak rahmetli Süleyman Demirel kenti ziyaretinde “ilerideki trafik sıkışıklığına karşın Bursa’nın güneyinde, Uludağ yamaçlarından geçecek bir çevre yolu” önermişti.

O tarihlerde…

Bugün kullanılmakta olan ve kentin kuzeyinden geçen Çevre Yolu henüz konuşma aşamasındaydı. Yakın Çevre Yolu ise gündemde bile yoktu.

Ardından…

Dönemin Devlet Bakanı olarak Cavit Çağlar her fırsatta yerel Büyükşehir Belediyesi’ne çağrı yaptı, hükümet desteği vaat etti.

Sonrasında…

2004 yılında belediyelerde AK Parti dönemi başlayınca dönemin Grup Başkanvekili olan Faruk Çelik trafik için iki kritik öneri gündeme getirdi.

Biri…

Çekirge’den başlayıp Uludağ yamaçlarındaki Alacahırka, Maksem, Teferrüç, Kaplıkaya,’dan geçip Otosansit’e ulaşacak Güney Çevre Yolu’ydu.

İkincisi de…

Yıldırım’daki büyük yerleşim adalarını rahatlatmak üzere Tayyareci Mehmet Ali Caddesi ile Ankara Yolu arasına dikey caddeler açılmasıydı.

O süreçte…

Teoman Özalp döneminde planlaması yapılan ve Erdem Saker döneminde başlanan Yakın Çevre Yolu sonraki Erdoğan Bilenser ve Hikmet Şahin dönemlerinde etaplar halinde tamamlanarak Acemler’den Otosansit’e ulaştı.

Kentin kuzeyinden geçen Çevre Yolu da özellikle Faruk Çelik’in Grup Başkanvekili olduğu süreçteki ısrarı ve takibiyle yapıldı.

Unutulan Güney Çevre Yolu 2009’da Büyükşehir Adayı olan Recep Altepe’nin seçim kampanyasında yer aldı.

Ne var ki…

Kamulaştırma ve doğal SİT gibi nedenlerle gündeme gelemedi.

Ta ki…

Yazının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X