Kent Konseyi’nden 2040 Planı’na konsensüs arayışı

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugün, “Kent Konseyi’nden 2040 Planı’na konsensüs arayışı” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Kent Konseyi’nden 2040 Planı’na konsensüs arayışı

Bursa’nın Anayasası olarak kabul edilen ve 1998’de geniş katılımlı bir uzlaşı ile dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nca onaylanan 1/100.000 Ölçekli 2020 Çevre Düzeni Planı’nın üzerinden 13 yıl geçmeden revize ihtiyacı doğdu.

2011’de revizyon amaçlı incelenmeye başlanan plan artık Bursa’nın ihtiyacını cevap vermediği için şimdi yeni bir Çevre Düzeni Planı hazırlığı söz konusu.

Büyükşehir’in planlama bürokratları uzunca zamandır bu çalışmayı yürütüyor. Taraflara sunulan taslak üzerine 300’den fazla kurumdan görüş alındı.

Bursa Kent Konseyi de 2040 Çevre Düzeni Planı olarak hazırlanan taslağın Bursa’nın geniş kesimlerince benimsenip, kabullenilmesi için çalışma başlattı.

Bursa Çalıma Grubu üyeleri ve bazı akademik meslek odalarının da desteğiyle bu konudaki düşüncelerin dün Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a aktarma fırsatı buldular.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa Çalışma Grubu Üyeleri Suat Gülçimen, Faruk Çolak, Feridun Baykara ve ben denizin de bulunduğu gruba BTSO İnşaat Konseyi Üyesi Ali Tuğcu da eşlik etti.

Ayrıca İMO Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak, Mimarlar Odası Başkanı Şirin Rodoplu Şimşek, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Başkanı Başar Bulut, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sevim Yürüten ve Şehir Plancıları Odası Başkanı Alp Kaya da toplantıda 2040 Çevre Düzeni Planı taslağına ilişkin düşüncelerini ve beklentilerini aktardılar.

Oturuma Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Gülten Kapıcıoğlu, İmar Daire Başkanı Feridun Tarım, Kent Konseyi Genel Sekreteri Murat Başlar da katıldı.

Kent Konseyi samimi biçimde, konsensüs arayışı niyetini Başkan Aktaş’a iletirken, oda başkanları da teknik düzeyde geniş katılımlı sıralı çalıştaylar dizisiyle 2040 Çevre Düzeni Plan’nın aceleye getirilmeden hazırlanmasından yana olduklarını vurguladılar.

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X