1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kentsel dönüşümde yeni düzen: Parsel değil, bölgesel planlama!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kentsel dönüşümde yeni düzen: Parsel değil, bölgesel planlama!

A+A-

5 yıllık yoğun bir uğraşının ardından, zemini çok kötü olan Gemlik’in daha sağlam bir bölgeye taşınmasının yolu OHAL Kararnamesi ile açılınca gözler yeniden kentsel dönüşüme çevrildi.

Çünkü…

Bursa’nın da acil dönüşmesi gereken bölgeleri var.

Ne var ki…

Merkez ilçelerdeki kentsel dönüşümlerin çöküntü bölgeleri yerine kent vitrini oluşturacak yerlerde ya da ranta göre yapıldığı yolunda itirazları da izliyoruz.

Özellikle de…

1.-yazi-icin-buyuksehir-belediye-baskani-alinur-aktas-002.jpgNilüfer’de daha 15-20 yıllık binaların yıkılıp yerlerine daha büyük siteler yapılması eleştiriliyor, ama bu bölgedeki yeni kabul edilen binaların ne kadar çürük olduklarını da geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş açıkladı.

Uygulamaya…

Yani kentsel dönüşüm projelerine Aktaş’ın bakışı da farklı. Diyor ki:

“Hem müteahhit, hem yer sahibi, hem şehir kazanacak. Herkesin kazandığı bir maç olmaz. Birileri kazanıyorsa, birilerinin de kaybetmesi gerekir.”

Bununla birlikte…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine görev verirken yaptığı uyarı doğrultusunda yüksek yapılara sıcak bakmıyor.

Bunu da…

“Yüksek katlı binalar kentlerde elbette olacak, ama Bursa’yı dikey değil yatay büyütmemiz gerekiyor” diyerek açıkladı.

Yatay büyüme yönünü de gösterdi:

“Tek çıkış yolu Bursa’yı Batı’ya doğru yatay büyütmek. Başka yer yok.”

Bu noktada…

Batı’ya doğru yatay büyüyecek Bursa’nın çok geniş alanlara ihtiyacı olacağını, şimdiden köylerde dere-bayır arazi toplandığını ifade edip, “Bursa Susurluk sınırına kadar gidebilir” düşüncesini anımsattık.

Buna karşın…

“Başka çare olmadığını, ama büyümenin sıkı denetim altında tutulacağını” dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, aslında tartışmaların merkezini oluşturan soruna şöyle parmak bastı:

“Kentsel dönüşüm ada bazlı ve bölgesel planlamalarla olmalı. Yoksa 400 metrekarelik, 1000 metrekarelik parçalarla bir yere varamayız.”

Anlaşılan o ki…

Yeni dönemin kentsel dönüşüm rehberi bu şekilde, yani bölgesel planlama esaslı olacak.

 

Bozbey de benzer düşünüyor

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı dinlerken, İMSİAD’ın 21 Nisan’da düzenlediği ve bizim de moderatörlüğünü üstlendiğimiz kentsel dönüşüm paneli aklımıza geldi.

Panelde…

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, şuna dikkat çekmişti:

“Batı’daki kentlerde merkeze hiç dokunmuyorlar, banliyöler yapıyorlar. Yani uydukentler oluşturup oraları yaşanabilir kılıyorlar. Biz kentlerin içine yığıyoruz.”

Uyarısı şuydu:

“Merkezdeki yoğunluğu arttırarak kentsel dönüşümü çözemeyiz.”

 

CHP İl Başkanı Özdemir kararını 4 saatlik toplantıda açıkladı

 

Toplantı çağrısını CHP İl Başkanı Şadi Özdemir yaptı. Katılım listesine Osmangazi, Gürsu, Kestel ilçe başkanları için “yurt dışında” yazıldı. Büyükorhan İlçe Başkanı çalıştığı işyerinden akşam çıktığı için katılamadı. Yıldırım da işi nedeniyle İstanbul’da gittiği için izinli sayıldı.

Onun dışında…

İl Başkanı Özdemir’in 12 ilçe başkanıyla yaklaşık 4 saat süren toplantısında her şey konuşuldu. İlçe kongreleri değerlendirmesi birinci ağızdan yapıldı, il kongresi ile ilgili görüşler ortaya kondu, seçimde nasıl bir CHP sorusuna cevap arandı.

Toplantıda…

Gözler Şadi Özdemir’deydi. Geçen hafta İstanbul’da tedavisini üstlenen doktorların görüşlerini alan Özdemir, 7 Ocak’ta yapılacak İl kongresinde aday olmayacağını ilçe başkanlarına açıkladı.

Bununla birlikte…

Kongrenin ortak harekete dönüşmesi ve tek adaylı olması için yaptığı görüşmeler destek de gördü.

O nedenle…

CHP ilçe başkanları perşembe günü yeniden bir araya gelecekler.

 

İstanbul’dan kentsel dönüşüm manzarası

 

4.-yazi-icin-istanbul-esenyurt-kentsel-donusum,-necati-sahin.jpgFotoğrafı İnşaat Mühendisleri Odası’nın efsane başkanı Necati Şahin sosyal medyada “Burası İstanbul Esenyurt. Doğanbey’e haksızlık etmişiz. Şükür halimize” notuyla paylaştı.

Gerçekten de…

Başlangıçta her hak sahibine ev verdiği için örnek ilan edilen Doğanbey, ortaya çıkan kente saplanmış hançer ucubesi sonrası kötü örnek oldu.

Şahin’in paylaşımı Doğanbey’den kötüyü gösteriyor.

Hele…

İstanbul’da Yenikapı’dan Yeşilköy’e giden yolda yükselen ve denizi Çin Seddi gibi kapatan yapılar tam bir facia.

 

Bursa Milletvekilleri Aydın ve Birkan Silivri’de duruşma izledi

 

5.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletuvekilleri-ismail-aydin-ve-zekeriya-birkan-silivri-mahkeme-durusma-izlediler.jpgAK Parti’nin hukukçu kökenli Bursa milletvekillerinden İsmail Aydın ve Zekeriya Birkan dün İstanbul’daydılar. Gündemlerinde de Silivri Cezaevi kampusundaki duruşmaları izlemek vardı.

İki milletvekili…

Silivri’deki kampusta hem 15 Temmuz davasının, hem de 17-25 Aralık davasının duruşmalarına katılarak kamu adına izlediler.

Bunu da..

Davalarda müdahil ya da müşteki olmadıkları halde seçilerek temsil ettikleri kitle adına duruşmaları hukukçu gözüyle izlerken aynı zamanda siyaset kurumunu da temsil etmiş oldular.

AK Parti Bursa Milletvekilleri İsmail Aydın ve Zekeriya Birkan bugün de yine Silivri’de duruşmaları izlemeye devam edecekler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.