Kerry ve Lavrov Doha’da

Katar’ın başkenti Doha, ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve KİK dışişleri bakanlarını ağırlıyor.

Kerry ve Lavrov Doha’da

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) dışişleri bakanlarını kabul etti.

Katar resmi haber ajansı QNA, Katar Emiri Al Sani’nin, Kerry ve KİK dışişleri bakanlarını Emirlik Divanı’nda ayrı ayrı kabul ettiğini bildirdi.

Katar Emiri ve Kerry görüşmesinde, “Suriye, Yemen, terörle mücadele, bölgede güvenlik ve istikrarın arttırılması” gibi konuların ele alındığı belirtildi.

 

İran ile P5+1 ülkeleri arasında Avusturya’nın başkenti Viyana’da 14 Temmuz’da varılan nükleer anlaşmanın da gündeme geldiği aktarılan görüşmede, Katar Emirinin, “Ortadoğu’nun kitle imha silahlarının bulunmadığı bir yer olması ve silahlanma yarışının engellenmesi arzusunu” dile getirdiği ifade edildi.

Öte yandan Emir, John Kerry ile ortak bir toplantı gerçekleştirmek için Doha’da bulunan KİK dışişleri bakanlarını da kabul etti. Görüşmeye Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan, Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah, Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife ve Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alavi bin Abdullah katıldı.

Bölgesel gelişmeler ele alındı

Görüşmede, KİK’in bölgesel ve uluslararası gelişmeler karşısında geliştireceği ortak tavır ve bölgede yaşanan son gelişmelerin ele alındığı aktarıldı.

Bununla birlikte, Kerry ve KİK dışişleri bakanlarının basına kapalı toplantısı başladı. Toplantıda Kerry’nin özellikle İran ile varılan nükleer anlaşmanın detaylarını KİK’teki müttefiklerine açıklaması bekleniyor. Bununla birlikte, Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan gibi bölgesel konuların da ele alınacağı dile getiriliyor.   

Öte yandan KİK dışişleri bakanları dün Katar Dışişleri Bakanı Halid el-Atiyye başkanlığında bir hazırlık toplantısı düzenledi. KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani’nin de toplantıda hazır bulunduğu kaydedildi.

Kerry-Lavrov-Cubeyr Suriye zirvesi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Doha’nın misafirleri arasında bulunuyor.

Lavrov’un, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Katarlı mevkidaşı Halid el-Atiyye ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Lavrov, Kerry ve Cubeyr’in “Suriye” başlıklı üçlü toplantı gerçekleştireceği belirtilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X