Keşfedilmemiş besin deposu ‘arı ekmeği’

Türkiye’de birkaç arıcı tarafından üretilen besin deposu “arı ekmeği”, insan sağlığına pek çok yararı olmasına rağmen yeteri kadar bilinmiyor.

Keşfedilmemiş besin deposu ‘arı ekmeği’

Türkiye’deki ismi arı ekmeği olan bu besin deposu, yurtdışında “perga” olarak biliniyor. Polenin işlenmiş hali olan ürün için arılar, doğadaki çiçek tozunu ayaklarının arkasına alarak kovana getiriyor.

Arılar, bu polenleri kendi salgısıyla altıgenlerin içine depoluyor. Ardından pupadan çıkan yavru arı 5 gün boyunca bu arı ekmeğini yiyor. Arının ilk besini olduğu için bu ürüne “bebek maması” da deniliyor.

Arı ekmeğinin insan sağlığına yararları

Uludağ Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, arı ekmeğinin vitaminler, inorganik elementler, aminoasitlerce zengin bir besin kaynağı olduğunu belirtti.

Arı ekmeği tüketiminin insan sağlığına birçok yararı bulunduğuna değinen Dülgeroğlu, şunları kaydetti:

“Arı ekmeği, anemi, pnömoni ve bakteriyel enfeksiyonları olan çocukların yanı sıra 7,5 yaşına kadar özellikle prematüre çocuklarda pediatrik amaçla uygulanır. Arı ekmeği, içeriği yüksek olan asetil-kolin ile tansiyon ve kronik kabızlık tedavilerinde yardımcı olur. Bireylerin bedensel ve zihinsel gücünü arttırmada yardımcı olur. Antiseptik ve mikrop öldürücü özelliği de vardır. Kanamalı diş eti koruma tedavisinde faydalıdır. Üreme hormonlarına katkısı ile erkeklerin cinsel yaşamını geliştirmede ve kas gücünün artırılmasına da yardımcı olur.”

Bursa’da arı ekmeği üreten İslam Dikbıyık ise çok değerli bir besin olan bu ürünün Türkiye’de henüz pek bilinmediğini söyledi.

Arı ekmeği üretimine 2013 yılında başladığını belirten Dikbıyık, “Üretimi meşakkatli olduğu için arı ekmeğini üreten pek yok. Kovan içinde 5 çerçevede arı ekmeği bulunuyor. Bunun iki çerçevesini arıya bırakma mecburiyetimiz var çünkü yumurtadan çıkan arı bununla beslendiği için onun ihtiyacını da karşılamamız gerekiyor. Yani 5 çerçeveli kovanda 3 çerçeve bize, ikisi de arılara kalıyor. Ürünün çıkarılması meşakkatli ama getirisi yüksek. Şu anda kilogramını 400 liraya veriyoruz” diye konuştu.

Arı ekmeğinin üretimi hakkında bilgi veren Dikbıyık, ürünü petekten çıkarmak için bir apart kullandıklarını ifade ederek, “Bu aparatı altıgenlerin içine sokuyoruz ve altıgendeki arı ekmeği aparatın içine giriyor. Sonra da arkasındaki yay düzeneği ile arı ekmeğini aparattan çıkarıyoruz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X