Kıbrıs’ta ‘çözüm’ yürüyüşü

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Anastasiadis adada yeni başlayan müzakere süreci kapsamında güney ve kuzey Lefkoşa’yı birlikte gezdi.

Kıbrıs’ta ‘çözüm’ yürüyüşü

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis adada yeni başlayan müzakere süreci kapsamında güney ve kuzey Lefkoşa’yı birlikte gezdi.  

Yeniden başlayan Kıbrıs müzakere süreci kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ile Rum lider Anastasiadis, başkent Lefkoşa’da bir araya geldi.

Güney Kıbrıs’ta seçilmesinin ardından Türk tarafına ilk defa gelen Rum lider Anastasiadis’i Lokmacı sınır kapısında Cumhurbaşkanı Akıncı karşıladı. Liderler daha sonra Kıbrıs Türk tarafında bulunan Arasta’yı ve Uzun Yol’u birlikte gezerek, esnafla selamlaştı. Ziyaret sırasında bir vatandaş çaldığı sazı ile liderlere barış türküsü söylerken, yürüyüş sırasında yolda rastladıkları vatandaşlarda liderlere alkışla destek verdi.  

Halkın yanı sıra Türk ve Rum basınının da yoğun ilgi gösterdiği geziye liderlerin müzakerecileri Özdil Nami ile Andreas Mavroyannis, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa Rum Belediyesi Başkanı Konstantinos Yorgacis ve sözcüleri de eşlik etti. 

Liderler yürüyüş sırasında bir ara Lefkoşa’da bulunan Osmanlı dönemininden kalma Büyük Han’da mola vererek, kahve içip buradaki turist ve vatandaşlarla sohbet ettiler.

Büyük Han’da Rum lider Anastasiadis, bugün doğum günü olan Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Özdil Nami’ye içinde barışı simgeleyen zeytin yaprağı motifi bulunan tabak şeklinde bir bir plaket verdi.

Daha sonra liderler Ledra Caddesi üzerinden Güney Kıbrıs’a birlikte geçiş yaptı. Liderler burada da Kıbrıslı Rumlar tarafından alkışlarla karşılanırken, vatandaşlar liderlere gezi sırasında barışı simgeleyen zeytin dalı verdi. Liderler mola verdikleri yerde piyangocudan kazı kazan bileti alıp şanslarını denediler.

Liderlere ziyaretleri esnasında ekmek kadayıfı, pilavuna, zivaniya gibi geleneksel yiyecek ve içecekler ikram edildi.

Anastasiadis: “Gelecek için çözüm olmalı”

Her iki liderde gezinin ardından ortak hedeflerinin Kıbrıs sorununu en yakın zamanda çözmek olduğuna güçlü vurgu yaptı.

Lokmacı sınır kapısında açıklamalarda bulunan Rum lider Anastasiadis, Kıbrıs sorununa en kısa sürede çözüm bulmak için çalışacaklarını belirterek, iki toplumun geçmişinde çatışmalar görülebildiğini ancak her iki toplumun geleceği için, çözümün olması gerektiğini söyledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise sosyal etkinliğin Kıbrıs süreci açısından önemli olduğunu dile getirerek, “Kıbrıs’ta umut mesajını vermek istiyorum. Çünkü, yaşanan pek çok hayal kırıklığının ardından umuda ihtiyaç var. Ancak yaşanmasını istemediğimiz tek şey, yeni bir hayal kırıklığıdır” dedi.

Müzakere sürecinde çok iyi bir başlangıç yaptıklarını ifade eden Akıncı, bundan daha önemlisinin iyi başlangıcı devam ettirerek nihai hedefe ulaşmak olduğunu sözlerine ekledi. 

Kibrıs’ta yeniden başlayan müzakere süreci kapsamında liderler, 28 Mayıs’ta tekrar bir araya gelecek. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X