Kılıçdaroğlu: AYM görevini yapmıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, OHAL KHK’larına ilişkin kararı üzerinden Anayasa Mahkemesi’ni eleştirdi ve ‘Türkiye’yi kaosa sürükleyen temel öğe Anayasa Mahkemesi’dir’ dedi.

Kılıçdaroğlu: AYM görevini yapmıyor
HABERİ PAYLAŞ

Kılıçdaroğlu, Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu ve TBMM Grubu’nun ortak toplantısının açılışında konuştu. Anayasa Mahkemesi’ni hedef alan CHP liderinin mesajlarından öne çıkanlar şöyle:

’15 Temmuz darbe girişimini püskürttük, parlamento bombaların altında özveriyle çalıştı. Yapılması gereken süratle darbecilerin bulunması ve yargıya sevk edilmesiydi. Normal yasalarla normal süreçlerle bunu aşmamız mümkün değil, OHAL ilan etmemiz lazım dediler. Buna karşı çıktık, doğru değil dedik. Bugün geldiğimiz nokta demokrasi yok, hukuk devleti yok. Temel hak ve özgürlükler güvence altında mı? Hayır.

OHAL İLE NE İLGİSİ VAR?

Bu hafta yayınlanan kararnamelerle işsizlik sigortasında değişim yaptılar. YSK’yı devredışı bıraktılar. Eşit koşullarda bir referanduma gitmeyeceğiz. Bunu son KHK ile ilan ettiler. Bankacılık mevzuatını değiştirdiler. Bunun OHAL ile ne ilgisi var? Bunun gerçek sorumlusu AYM. AYM anayasa ve hukuku dışlayarak eskiden verdiği kararı değiştirdi. Anayasa Mahkemesi temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması konusunda her şeyi yapabilirsin dedi. Bu AYM ve yargıçları bu topluma güven vermiyor. Arzu ederim ki vicdanlarını sorgulayıp koltuklarından ayrılırlar. Türkiye’yi kaosa sürükleyen temel öğe Anayasa Mahkemesi’dir. Bu AYM topluma güven veremez. Uygulama yanlış yapılıyor, denetleyecek olan kurum görevini yapmıyor. Evrensel hukukta olmayan bir suç ürettiler ve AYM buna sessiz kaldı. Yapabilirsiniz dedi. ‘

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X