Kılıçdaroğlu CHP’nin seçim bildirgesini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıkladı.

Kılıçdaroğlu CHP’nin seçim bildirgesini açıkladı
HABERİ PAYLAŞ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Congresium’da, “Önce Türkiye” başlıklı partisinin seçim bildirgesinin açıklandığı toplantıda konuştu.

İsteyene konut

CHP iktidarında isteyen herkesin konut sahibi olabileceği vurgulanan bildirgede, TOKİ’nin yapacağı sosyal konutlardan arsa ücreti alınmayacağı ve maliyetin yüzde 40 oranında düşürüleceği sözü verildi.

Ev sahibi olamayanların yaşı ve geliri ne olursa olsun arsa maliyetsiz, peşinatsız, uzun vadeli kredi avantajı ile aylık 277 liraya ev sahibi olabileceği belirtildi.

YÖK’ü kaldırmayı vadeden CHP, ayrıca 4 yılı ortaöğretimden oluşan 1+8+4 eğitim sisteminin hayata geçirileceğini bildirdi.

“Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersi seçmeli

Seçmeli derslerin öğrencilerin tercihi olacağı ifade edilen bildirgede, felsefe ve “demokrasi kültürü” derslerinin tüm okullarda okutulmasının sağlanacağı vurgulandı. Bildirgede ayrıca “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi” dersinin seçmeli ders olarak düzenleneceği, farklı inanç gruplarının din eğitimi taleplerinin karşılanması için gerekli düzenlemelerin yapılacağı bilgisi de verildi.

Atama bekleyen öğretmen sorununu çözeceğini belirten CHP, Aile Sigortası Programı ile yoksul öğrencilere zorunlu eğitimi kapsayan tüm dönemler için aylık 240 lira eğitim desteği vereceğini açıkladı.

“Eğitimi parasız yapacağız”

 

Atama bekleyen öğretmenlere yönelik uygulamaları olacağını da ifade eden Kılıçdaroğlu, öğretmenleri öğrencileri yan yana getireceğinin sözünü verdi. Kılıçdaroğlu, ikinci öğrenimdeki harçları kaldıracaklarını, eğitimi parasız yapacaklarını söyledi.

 

Gençlere uyarılarda bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

 

“Gençler sakın tuzağa düşmeyin. İster üniversitede, meydanda, fabrikada, tarlada, caddede. Eğer birisi gelip size inanç üzerinden siyaset yaparsa bilin ki o bu ülkeye en büyük ihaneti yapan insandır. İnanç üzerinden siyaseti kabul etmeyin. Yine birisi gelir etnik kimlik üzerinden siyaset yaparsa bilin ki o kendi ülkesini seven birisi değildir, ayrıştırıcıdır, bölücüdür.”

 

Yurttaşın inancı ve etnik kimliğinden ötürü ötekileştirilmesi halinde bu sorunu çözeceklerini dile getiren Kılıçdaroğlu, eşit yurttaşlığı savunduklarını, yaşam tarzı üzerinden de ayrışmaya son vereceklerini vurguladı.

 

Önlerindeki en ciddi tehlikenin inanç, etnik kimlik, yaşam tarzı üzerinden siyaset olduğuna dikkati çeken Kılıçdaroğlu, “Bunları reddedin, bütün toplumu kucaklayın. Kimliği, inancı ne olursa olsun, yaşam tarzı ne olursa olsun insanı insan olarak kucaklayın” diye konuştu.

Taşeron kalkacak, asgari ücret net bin 500 lira olacak

CHP, önceki seçim bildirgesinde yer alan asgari ücret oranını korudu. CHP bu seçimde de yine asgari ücretin vergilerden arındırılmış net bin 500 lira olacağını bildirdi. Asgari ücretin her yıl enflasyon farkı ve ekonomik iyileşmeye bağlı olarak artacağını açıklayan CHP, kamuda alt işveren ve rödovans uygulamasına son verilerek, tüm taşeron işçilerin kadrolu olacağı sözünü verdi.

Ayrıca iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının da ücretlerini işverenden değil, oluşturulacak fondan alacağı belirtildi.

Passolig kalkacak

Spor alanında yapılacaklara ilişkin ana başlıklara da yer veren CHP bildirgesinde, futbol seyircisini “rant kapısı olarak gören, potansiyel suçlu olarak damgalayan” e-bilet ile Passolig’i kaldıracağı vaadinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında çalışan personelin tamamının 40 yaş altında olacağı belirtilen CHP seçim bildirgesinde, lisanslı sporcular ve kitlesel spor yapanların sayısının artırılması için “Türkiye Spor Konseyi”nin kurulacağı bilgisi de yer aldı. Konseyin çalışmalarına kaynak oluşturmak için bütçenin yanı sıra Milli Piyango gelirlerinden pay ayrılacağı da kaydedildi.

Emekliye iki maaş ikramiye yine bildirgede

CHP’nin 7 Haziran seçimlerinin “ana omurgası” olarak adlandırılan emekliye dini bayramlarda birer maaş ikramiye sözü bu bildirgede de yer aldı.

Emekliye, Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye sözü veren CHP, emeklilerden alınan muayene ve ilaç katılım payının kalkacağını bildirdi. Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek priminin de kalkacağı belirtilen bildirgede, emekliler arasındaki eşitsizliğin giderilmesi için intibak yasasının çıkarılacağı vurgulandı.

Mazotun litresinde 30 kuruşluk artış

CHP, 7 Haziran seçimlerinde çiftçi için açıkladığı 1 lira 50 kuruşluk mazot fiyatını revize ederek 1 lira 80 kuruşa çıkardı. Tarım sektöründe çalışanların sosyal güvenlik primlerinin 30 yaşına kadar devlet tarafından destekleneceği belirtilen CHP bildirgesinde, teşvik edilecek tarım ürünlerinin ise bir yıl öncesinden açıklanacağı ifade edildi. CHP, tarım reformu ile her köye bir ziraat mühendisi veya veteriner hekim atanacağını bildirdi.

İş yaşamında güven ve istikrar ortamının sağlanacağını belirten CHP, her yıl 1 milyon kişiye yeni iş imkanının yaratılacağı sözünü verdi.

CHP, “Merkez Türkiye Projesi” vaadine bu seçimde de yer verdi. Proje ile Türkiye’yi dünyanın önemli bir lojistik üssü ve yüksek katma değerli merkezi yapmayı vadeden CHP, proje çerçevesinde 20 yılda toplam 200 milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı. CHP proje ile kademeli olarak 2 milyon 200 bin kişiye istihdam sağlanacağını vurguladı.

Aile sigortası

CHP’nin önceki seçimlerde de vaatleri arasında bulunan aile sigortası uygulamasına, bu bildirgede de yer verildi. Sigorta ile mevcut sosyal yardımların iki katına çıkarılacağını belirten CHP, hiçbir hanenin gelirinin aylık 720 liranın altında olmayacağını vurguladı. Bildirgede, 20 milyon olduğu iddia edilen yoksula, sosyal destek verileceği kaydedildi.

Sağlık alanında da birçok reform gerçekleştireceğini belirten CHP, kanser ilaçları başta olmak üzere ilaca erişimin önündeki tüm engellerin kaldırılacağı sözünü verdi.

“Kredi kartı borcu faizlerinin en az yüzde 80’i silinecek”

Kılıçdaroğlu, partisinin iktidar olması durumunda vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borcu faizlerinin en az yüzde 80’inin silineceğini, çalışan emekliden Sosyal Güvenlik Destek Pirimi kesilmesi uygulamasını kaldıracaklarını ve çiftçiye mazotu 1 lira 80 kuruştan vereceklerini bildirdi.

“YÖK’ü kaldıracağız”

Birinci sorun alanlarının “hukukun üstünlüğü” olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Eğer siz 12 Eylül darbe hukukunu değiştirmezseniz, hangi demokrasiden söz edeceksiniz. Bırakın değiştirmeyi darbe hukukunu tahkim ederseniz, hangi demokrasiden söz edeceksiniz. Yargı bağımsızlığının olmadığı bir ülkede demokrasiden mi söz edeceğiz. Hukukun üstünlüğü değil de üstünlerin hukuku olduğu bir ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz. Bir kişi konuştuğu zaman bütün savcıların harekete geçtiği bir ortamda demokrasiden mi söz edeceksiniz. Lise öğrencilerinin hapse atıldığı bir ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz. ‘Ben anayasaya uymuyorum, anayasayı bana uydurun’ diyen bir ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz? Yasama, yargı ve yürütme organlarının, yani güçler ayrılığı ilkesini tam getireceğiz. Darbe hukukundan Türkiye’yi temizleyeceğiz. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracağız. Üniversitelerin üstündeki bela YÖK’e tamamen son vereceğiz. Üniversiteler bilgi üretim merkezi olacak. Anayasayı değiştireceğiz, eşit yurttaşlığı getireceğiz. Hiç kimse etnik kimliğinden ötürü, ötekiyim diye düşünmeyecek. Siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Siyaseti kirlilikten arındıracağız.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X