Kılıçdaroğlu’ndan ‘saray’ eleştirisi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden eleştirilerde bulundu.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘saray’ eleştirisi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.
 
Ermenek’teki maden faciası ve yeni yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Yeraltında insanlar çalışıyor hayatları pamuk ipliğine bağlı, hiçbir güvenceleri yok. O yoksul insanların vergileriyle kendine bin odalı saray yapıyorsun” dedi.
 
CHP liderinin konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:
 
“Maden faciası sadece Türkiye’de olan bir olaydır. Neden sadece Türkiye’de oluyor. Kömürde Almanya birinci, Türkiye 28. sırada yer alıyor. Almanya’da son 30 yılda 3 işçi yeraltında ölmüş. Türkiye’de 2003-2004 arasında 1075 işçi madende hayatını kaybetti. Bizim kaderimiz mi bu? Neden Almanya’da, İngiltere’de, ABD’de olmuyor da bizde oluyor.
 
Antalya’da konuşurken, devlet akılla yönetilir dedim. Ağer aklı egemen kılmazsanız bu tür tablolar öne çıkar. Devlete aklı egemen kılmalısıznı. Aklı egemen kılmak insana güvence sağlamak demektir. Yeraltına indiği zaman işçiye günvece sağlayacaksınız.
 
Bu tabloyu 21. yy’nin Türkiyesi hak etmiyor. Kadın kardeşlerime sesleniyorum. Yeraltına inenler sizin kardeşleriniz. Huzur içinde yaşayalım diye oraya gidiyorlar. Ölüleri gelsin diye değil. Böyle bir iktidarı ne kadar ayakta tutacaksınız. İster başın açık olsun ister örtülü orada insanlar öldükten sonra ne fark eder.
 
Kaza olmuş ordu halinde gidiyorlar, binlerce güvenlik görevlisi. Sizin acınızı sömürmek istiyorlar. Ölen sizin yakınlarınız onların değil. Onlar eşlerini saraylarda oturtuyor, senin ödediğin vergilerle. Din iman edebiyatı yapıyorlar, inanmayın. Sizi kandırıyorlar.
 
‘Söyleseydiniz, önlem alırdık’ diyorlar. Ermenek’teki madenci kardeşlerimiz 124 kez yazmışlar, burada insan hakkı ihlali var diye. İnsanlar toprak altında kalıyor, onlar korumalarıyla oraya geliyorlar. Sizin orada ne işiniz var, ölenlerin kanları sizin yakanızdadır.
 
Bu madenlerde ölüm olmasın yaşam odasını zorunlu hale getirelim dedik, AK Parti vekillerin vetosuyla reddedildi. Kalkmışlar kendilerine saray yapıyorlar. 1 katrilyon 370 trilyona saray yapıyorlar, eski parayla. Yaşam odası için ayırmıyor, kendisine beyefendi bin odalı saray yapıyor.
 
Düzelteceğiz, insanlar yerlaltına güven içinde inecek. İnsana değer vereceğiz. Yer üstünde çalışanlar çok mu rahat. Mevsimlik işçiler kazada öldüler. Bunların yaşadığı da dramdır. Hiçbirinin sosyal güvencesi yok. Sigara içen gençlere kızıyorsun, kızın itirazım yok. Bakanların çocukları kapalı mekanlarda rüşvet alırken neden itiraz etmiyorsun?
 
Yeraltındaki maden işçisi de çalışmayan eşi de vergi ödüyor. O vergi öder de çocuğu işsiz kalmasın diye öder, sen kendine saray yap diye değil. Bu saraya gitmeyin kirlenirsiniz dedim. Hukuk devletinde kaçak saray olmaz. 3 milyon insan işsizken, padişah bozuntusu kendisine saray yapmaz.
 
Yeşil alan insanlar piknikk yapıyor, yüzlerce ağacı katlettiler. Kamu ihale yasasında değişiklik yaparak. Devleti yönetenler her kuruşun hakkını vermesi lazım. Yeraltında insanlar çalışıyor hayatları pamuk ipliğine bağlı, yer üstünde insanlar çalışıyor hiçbir güvenceleri yok. Sen bunları bir tarafa atıyorsun, o yoksul insanların vergileriyle kendine bin odalı saray yapıyorsun. O sarayı CHP iktidarında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne teslim edeceğiz.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X