Kim Jong-un, amca yadigarı parkı yıktırıyor

Kuzey Kore’de, 2013 yılında idam edilen Jang Son-thaek tarafından açılan Pyongyang’daki tema parkı kapatıldı.

Kim Jong-un, amca yadigarı parkı yıktırıyor

Güney Kore Yonhap Haber Ajansı’na göre, 2 milyon metrekarelik “Pyongyang Folklor Parkı”nın kapatılması kararı, amcası Jang Son-thaek’in hatırasını silmek amacıyla Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından verildi.

 

Yonhap’ın adlarını açıklamadığı Pyongyang kaynakları, mayıs ayında kapatılan parkın içinden patlama ve yıkım seslerinin duyulduğunu belirtti.

 

Haberde, Kim’in parkı her gördüğünde, “kendisine ihanet edecek yeni muhaliflerin ortaya çıkabileceğini düşündüğü” için parkı kapatma kararı aldığı ifade edildi.

 

Başkent Pyongyang’da Taesong Dağı eteklerinde, 2 milyon metrekarelik bir alanda yapılan parkın temelleri 2008 yılında Kim’in babası Kim Jong-il tarafından atılmış, amca Jang tarafından düzenlenerek 2012 yılında açılışı yapılmıştı.

 

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 2014 yılında ülkenin ikinci adamı sayılan ve aynı zamanda amcası olan Jang Song-Thaek’i idam ettirmişti. Jang Song-Thaek’in vatana ihanetten suçlu bulunduğu açıklanmıştı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X