Kirazın fiyatı 85 liradan 10 liraya düştü

Manav ve pazarlarda satışa çıktığı nisan ayı sonlarında cep yakan kirazın kilogram fiyatı, bu günlerde 85 liradan 10 liraya düştü.

Kirazın fiyatı 85 liradan 10 liraya düştü
HABERİ PAYLAŞ

Bursa Sebze-Meyve Komisyoncu İşadamları Derneği Başkanı İsmail Aslım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kirazın satışa sunulduğu ilk günlerde 85 liradan satıldığını hatırlattı.

Pahalı olması nedeniyle pazar ve manav esnafının kirazı içinde ortalama 60 kiraz bulunan 350 gramlık paketlerde 30 liradan sattığını ifade eden Aslım, şunları kaydetti:

“Türkiye, dünya kiraz üretimde 1. sırada. İhracatta ise dünya ülkeleri arasında 3. sırada. Geçen yıl tüm ülkede 540 bin ton kiraz üretildi. Türkiye, kiraz ihracatından 2016’da 140 milyon dolar gelir elde etti. Bundan dolayı gerek dış piyasada gerekse de iç piyasada kirazın getirisi nedeniyle bu ürüne olan ilgi yıldan yıla arttı. Bu yüzden kirazın üretim alanları ile kiraz bahçeleri oldukça genişleyerek, sürekli büyüdü. Üretim alanları genişleyen kirazın rekoltesi de arttığı için fiyatı da geçen yıla göre çok daha çabuk düştü ve daha da düşecek. Bursa’da şu an tüketilen kirazın yüzde 90’ı Manisa ve Balıkesir’den, yüzde 10’u ise Bursa’dan. Mayıs sonuna doğru bu oran, Bursa’nın kiraz bahçelerindeki yerli kirazında iç piyasaya girmesiyle yüzde 70 diğer kentlerden gelen kirazlar, yüzde 30 Bursa’da üretilen kiraz olarak şekilleniyor. Böylece kirazın kilo fiyatı 3 liraya kadar düşüyor.”

Osmangazi ilçesi Çekirge semtindeki bir manavın satış sorumlusu Ahmet Genç de kiraz fiyatının düşmesiyle satışların 4 kat arttığını vurgulayarak, “Sadece 15 günde kirazın kilogram fiyatı 75 lira birden düştü. Mayıs sonuna doğru bu fiyatın 3-4 liraya kadar ineceğini söyleyebiliriz.” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X