Kırmızı ette gerekli önlemler alınacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğini belirterek, bu konuda gerekli önlemleri alacaklarını söyledi.

Kırmızı ette gerekli önlemler alınacak

Fakıbaba, Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) İstişare Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Hayvancılığın, kırsal kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve köyden kente göçün önlenmesi açısından stratejik bir sektör olduğunu ifade eden Fakıbaba, kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğini vurguladı.

Fakıbaba, ‘’Bu konuda gerekli önlemleri alacağımızdan emin olabilirsiniz. Mutlaka önce üretici sonra sanayici arkadaşlarımız sonra tüketici. Üretici olmazsa olmaz.

Üreticiler bu zincirin en değerli halkası. İnşallah yerli üretimimizi yapıp ithalatı önleyip yerli olarak bu gıda maddesini Türk halkına yedireceğimize inanıyorum. Yerli üretimi geliştirmek bizim görevimizdir” dedi.

REGÜLASYON YAPMAK ZORUNDAYIZ

Kırmızı ette fiyat istikrarının önemli olduğunu dile getiren Fakıbaba, ‘’Piyasa koşullarında fiyat artışının önüne geçmek için Et ve Süt Kurumuna (ESK) piyasaya müdahale ve ithalat yetkisi verdik.

Piyasa regülasyonu kapsamında kalıcı çözüm olmamakla birlikte besilik ve kesimlik sığır ithal edilebilir. Kendi yerli hayvanımızı üretinceye kadar ama bu ateşi düşürmek için.

Biz regülasyon yapmak zorundayız. Dar gelirli arkadaşlarımız var” diye konuştu. Bakan Fakıbaba, kırmızı ette ve hayvansal ürünlerde kendine yeterliliğin sağlanmasının öncelikli hedefleri olduğunun altını çizdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X