Kırsal mahallelere özel proje geliyor

İnegöl’ün kırsal mahallelerinde ticari amaç taşımayan inşaat yapmak isteyenler, hazırlanan 17 adet tip projeden birini seçecek. Yapılar, yörelerin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerini taşıyacak.

Kırsal mahallelere özel proje geliyor

SADULLAH ORGAN

İnegöl Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, köyden mahalleye dönüşen kırsal mahallelerde inşaat izni almak için hayata geçirilecek yeni uygulama ile ilgili muhtarlara yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, İmar ve Şehircilik Müdürü Sedat Koca da hazır bulundu. 

Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, altyapıda, üstyapıda, kent estetiğinde ve sosyal-kültürel konularda şehir merkezi veya kırsal mahalle ayırt etmeden hizmet ulaştırmaya çalıştıklarını belirterek, “Kırsal mahallelerimizde inşaat yapmak isteyen vatandaşlarımız için ticari amaç taşımayan ve yürürlükteki mevzuat doğrultusunda yörelerin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nce 12 adet ve Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce de 5 adet olmak üzere toplam 17 tip proje hazırlattırılmıştır” dedi.

MUHTARLAR DEVREDE

Vatandaşların arsasına uygun olan projeyi bu 17 tip proje arasından seçerek inşaatını yapabileceğini kaydeden Yiğit, “Yeni dönemde köyden mahalleye dönüşen yerlerde tip projeler belediyemiz tarafından kontrolü yapılacak ve inşaat izni de mahalle muhtarları tarafından verilecek. Yaklaşık bir yıldır köylerde inşaat izni vermeye başlamıştık. Bu konuda son yapılan değerlendirmede bazı değişiklikler oldu. Yeni süreçte İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile muhtarlarımız ortak çalışacak. Bu süreçte imar ile ilgili bir sıkıntı yaşamamak adına muhtarlarımıza önemli görevler düşüyor. İşimizi gerçekten titiz ve dikkatli yapmamız gerekiyor. Bu konuda sizlere güvenimiz tam. Bundan sonraki süreçte inşaat izni verilmesiyle alakalı artık muhtarlarımızın da yetkisi olacak” diye konuştu.

SÜREKLİ İKAMET

Toplantıda İmar ve Şehircilik Müdürü Sedat Koca tarafından muhtarlara yeni dönem ile ilgili sunum gerçekleştirildi. Tip projeden faydalanmak için yapı sahibinin nüfusunun köy kütüğüne kayıtlı olması ve sürekli ikamet adresinin o köyde bulunması gerektiğini söyleyen Koca, vatandaşların tüm evraklarını hazırlayıp gerekli izinleri aldıktan sonra inşaat yapmaya başlayabileceklerini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X