KİT’leri daha kârlı hale getirmeliyiz

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kamu İktisadi Teşebbürsleri’nin (KİT) piyasa şartlarına göre daha etkin, verimli ve karlı hale getirilmesi gerektiğinin altını çizerek, buna yönelik Hazine Müsteşarlığınca reform niteliğinde bir çalışma başlattıklarını s

KİT’leri daha kârlı hale getirmeliyiz

Şimşek, yaptığı açıklamada, kamu sermayeli kuruluşlara yönelik yönetişim reformunun hükümet gündeminde yer alan konular arasında bulunduğunu hatırlatarak, eylem planında Hazinenin sorumlu kurum olarak belirlendiğini kaydetti.

Söz konusu kuruluşların mevzuat nedeniyle ticari faaliyetlerin gerektirdiği esnekliğe, özerkliğe ve hıza sahip olamadığını vurgulayan Şimşek, şirketlerin tabi oldukları düzenlemelerin günün ticaret koşullarına uygun olmadığını ifade etti.

Yönetim kurullarının da mevzuattan kaynaklanan sebeplerle karar alırken, birçok kamu kurumu ile muhatap olma zorunluluğunun bulunduğuna işaret eden Şimşek, yatırım kararı almalarında etkili olan uluslararası kurumsal yönetim ilkelerinin de kamu sermayeli kuruluşlarda etkin uygulanamadığını belirtti.

Şimşek, ”KİT’leri günümüz piyasa şartlarına göre daha etkin, verimli ve karlı hale getirmek zorundayız. Buna yönelik reform niteliğinde bir çalışma başlattık. Bu kapsamda KİT’lerin yönetim şemasını değiştireceğiz” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X