Kıyı balıkçıları en bereketli dönemini yaşıyor

Piraziz Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hamdi Arslan, Doğu Karadeniz’de kıyı balıkçılarının mezgit, istavrit ve barbun bakımından son yılların en bereketli dönemini yaşadıklarını söyledi.

Kıyı balıkçıları en bereketli dönemini yaşıyor
HABERİ PAYLAŞ

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, denizlerde av yasağının 15 Nisan’da başladığını anımsattı.

Halen denizde avcılığın kıyı balıkçılarınca sürdürüldüğünü vurgulayan Arslan, denize açılan balıkçıların kıyıya onlarca kasa mezgit, istavrit ve barbunya ile döndüklerini vurguladı.

“Önceki yıllarda kıyı balıkçılarımızın günlük tuttukları balık miktarları çok az olurdu. Ancak bu yıl yüzümüz gülüyor. Kıyı balıkçılarımız son yılların en bol ve bereketli dönemini yaşıyor” diyen Arslan, daha uzun süre tezgahlarda denizde avlanan balıkların bol miktarda yer almaya devam edeceğini ifade etti.

Geçen sezon yüzlerini mezgitin güldürdüğünü söyleyen Arslan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz sezon bol miktarda balık avlanmıştı. Özellikle mezgit yüzümüzü güldürmüştü. Aynı süreç bugünlerde de devam ediyor. Doğu Karadeniz’de şu anda bol miktarda mezgit avcılığı sürüyor. Balık da iyi ve kaliteli. Daha uzun süre tezgahlarda fazla miktarda mezgit olmaya devam edecek. Deniz suyu sıcaklığının artmasıyla birlikte barbun balığı da kıyılara indi. Bir aydır da onun avcılığı devam ediyor. O da gayet verimli geçmekte. Yine istavrit de yüzümüzü güldürüyor.”

Hamdi Arslan, henüz erken olmasına rağmen işaretlerin palamut balığının da önümüzdeki sezon bol miktarda avlanacağı yönünde olduğunu dile getirerek, “Henüz palamut avcılığına 3 ay gibi bir zaman var. Ancak şu andaki işaretler palamudun bol olacağı yönünde. Önümüzdeki sezon Karadeniz insanı palamudu doya doya yiyebilecek” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X