Kızlar geleceklerini kodluyor

Kadının ekonomik ve sosyal hayattaki konumunun güçlendirilmesine yönelik ‘Haydi Kızlar Kodlamaya’ projesini yürüten Borusan Holding, Gemlik’teki fabrika çalışanlarının kız çocuklarına, İngiltere’de bu alanda başarılı sonuçlar alan KızCode platformu ile ko

Kızlar geleceklerini kodluyor

CEMAL KIRGIZ

Program ile kodlama ve algoritma ile çocukların problemlere farklı açılardan bakıp çözüm üretebilmelerini sağlamayı amaçlanıyor. Program kapsamında öğrenciler Scratch ile oyun, animasyon veya hikaye programlama, elektroniğin temel prensip ve parçalarını öğrenme, basit elektronik modüller ve 3D printing entegrasyonu ile basit robot tasarlama gibi dersler görüyor. Tamamen çocukların seviyesine uygun olarak hazırlanan ders programları ile çocuklar hem bilgisayar programlama diliyle tanışmış oluyorlar, hem de yaratıcılıklarını geliştirme fırsatı buluyorlar.

KOD YAZMA EĞİTİMİ

Gemlik’te gerçekleştirilen eğitimleri ziyaret eden Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık ‘Haydi Kızlar Kodlamaya’ projesi ile kız çocuklarının dünya çocuklarıyla eşit şartlarda hayata atılmasını hedeflediklerini belirtti. Yücebıyık, “Programlamayla erken yaşta tanışan çocuklar olaylar arasındaki bağlantıyı farklı açılardan görerek en kestirme sonucu kolaylıkla uygulayabiliyorlar” dedi.

Borusan Holding, eğitimler için merkezi İngiltere’de bulunan ‘KızCode’ platformu ile işbirliği yapıyor. KızCode platformu kurucusu Müjde Esin, İngiltere hükümetinin 2014 yılını ‘kodlama yılı’ ilan ettiğini belirterek, Borusan’ın KızCode platformuna gösterdiği ilgi sayesinde kodlama eğitiminin artık Türkiye’de de kadınlara ulaşabileceğini kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X