Klarnet Festivali’nde ustaya saygı

Bu yıl 6.’sı düzenlenecek Uluslararası Klarnet Festivali, yerli ve yabancı sanatçıları müzikseverlerle bir araya getirecek.

Klarnet Festivali’nde ustaya saygı

Sanat yönetmenliğini klarnet sanatçısı Serkan Çağrı’nın üstlendiği festivalin detayları açıklandı. 

Kısa tanıtım filminin gösterimiyle başlayan toplantıda, Uluslararası Klarnet Festivali için 6. doğum günü pastası kesildi.

Çağrı, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’de müzik festivali alanının çok iyi anlaşılamadığını, kendilerinin de kültür sanat etkisini yüksek tutmak için çalıştıklarını söyledi.

Klarnetin festival için bir sembol olduğunu vurgulayan Çağrı, çok geniş kapsamlı bir müzik festivali hazırladıklarını dile getirdi.

 

Serkan Çağrı, festivalde birçok sanatçının sahneye çıkacağını aktararak, “Bunu yaparken sadece salonlarla sınırlı kalmıyoruz. İstanbul çok büyük bir şehir. Şehrin birçok noktasında hepimiz nefes alamayacak duruma geliyoruz yürürken, bir yerden geçerken ya da beklerken. Bu alanlarda, meydanlarda, toplu taşımanın olduğu birçok noktada da genç müzisyenlere fırsat vererek ‘İstanbul Nefes Alıyor’ diyoruz ve İstanbul’a müzik aracılığıyla nefes aldırmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

“Ustaya Saygı” kuşağında daha önce Barış Manço ve Kayahan’ı andıklarını hatırlatan Çağrı, bu yıl birçok sanatçının Müslüm Gürses için aynı sahnede yer alacağını belirtti.

Çağrı, festivali ilk düzenlediklerinde projeye inanmayanlar olduğunu, ikinci yılından itibaren ise bu işin yapılabileceğinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

DETAYLAR

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle gerçekleştirilen festival, 8-17 Eylül’de müzikseverleri ağırlayacak.

Festival kapsamında atölye çalışmalarının yanı sıra Galata Kuledibi, Beşiktaş, Ortaköy ve Kadıköy meydanlarıyla, çeşitli iskeleler ve parklarda, “İstanbul Nefes Alıyor”, sloganıyla müzik dinletileri yapılacak.

New York Gypsy All Stars, Brenna MacCrimmon ve Ara Dinkjian, 11 Eylül’de Zorlu PSM’de aynı sahneyi paylaşacak.

Goran Bregoviç’in 12 Eylül’de sahne alacağı Bostancı Gösteri Merkezi’nde, 13 Eylül’de ise Müslüm Gürses için “Ustaya Saygı” konseri gerçekleştirilecek.

Genç Nefesler Klarnet Yarışması’nın da yapılacağı festivalde, Cezayirli sanatçı Souad Massi ile Serkan Çağrı da 14 Eylül’de Zorlu PSM’de müzikseverlerle bir araya gelecek.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X