Kobani yerle bir

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle harabeye dönen Halep’e bağlı Kobani’de (Ayn el Arap) adeta taş üstünde taş kalmadı.

Kobani yerle bir

Terör örgütü IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar nedeniyle harabeye dönen Halep’e bağlı Kobani’de (Ayn el Arap) adeta taş üstünde taş kalmadı.

IŞİD, daha çok Kürtlerin yaşadığı Kobani civarındaki köyleri, yaklaşık 5 ay önce kuşatma altına aldı.

Kürt grupların karşılık vermesinin ardından başlayan çatışmalar, bölgede yaşayan sivil halkı zor durumda bırakınca yaklaşık 200 bin kişi “güvenli liman” olarak kabul ettikleri Türkiye’ye sığındı.

Bölgedeki Kürt gruplara destek veren ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının IŞİD mevzilerini bombalamasıyla kısmen azalan çatışmalar, terör örgütünün bir süre sonra güç toplamasıyla tekrar şiddetlendi.

Kobani’deki Kürt grupların gücü ise hava bombardımanın sıklaşmasının yanı sıra Özgür Suriye Ordusu ile Irak’tan gelen peşmerge güçlerinin desteğiyle arttı. Kürt gruplar, 4 ayı aşkın süredir devam eden çatışmaların ardından kent merkezinin kontrolünü büyük oranda sağladı.

Yaklaşık bin 500 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin yaralandığı belirtilen bölgedeki çatışmalar kentin dış kesimlerinde aralıklarla devam ediyor.

Koalisyon güçlerine ait savaş uçakları da keşif uçuşlarını sürdürürken, aralıklarla kentin dış kesimlerindeki IŞİD’e ait mevzileri bombalıyor.

Hayalet kent

Yüzlerce havan topunun atıldığı ve ağır silahların kullanıldığı Kobani’de çatışmalardan geriye adeta bir hayalet kent kaldı.

Bölgede hasar görmeyen cadde, mahalle veya sokak bulunmuyor. Yıkılan çarşı, hastane, kamu binaları ve iş yerlerinin yerle bir olduğu görülüyor. Harabeye dönen mahalleler, çöken altyapı ile hurdaya dönen araçlara kentin her bölgesinde rastlanıyor. Çatışmaların izlerini taşıyan caddelerde patlamamış askeri mühimmata rastlamak mümkün.

Kobani Büyük Camisi ise enkaza dönüşen yapılardan sadece birisi. Minaresi hasar görmesine rağmen ayakta kalan caminin avlu ve içerisi tamamen moloz yığınlarına dönüşmüş halde. 

Öte yandan bölge merkezinde mücadele eden Kürt gruplara da rastlamak mümkün. Aralarında kadınların da bulunduğu grup üyeleri, aylardır süren çatışmalardan galip ayrılmalarının sevincini yaşadıklarını aktarıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X