Komisyon önerisine ret

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin terör olaylarıyla ilgili araştırma komisyonu kurulması önergesi kabul edilmedi.

Komisyon önerisine ret

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin “toplumsal barışı tehdit eden, artan terör olaylarının nedenlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılmasına” ilişkin önergesi kabul edilmedi.

Genel Kurul’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir sataşma nedeniyle tekrar söz aldıktan sonra birleşimi yöneten TBMM Başkanvekili Şafak Pavey, önergeyi oylamaya sundu. 

CHP ve HDP’li milletvekilleri, önergenin lehinde; AK Partili milletvekillerinin tamamı, MHP’li milletvekillerinin de bir kısmı aleyhinde oy kullandı. 

Pavey, CHP ve HDP’li milletvekillerinin açıklanan sonuca itiraz etmesi üzerine, “Kabul etmeyenler daha fazla, Meclis Araştırması açılması kabul edilmemiştir. Katip üyelerin görüşü alınmıştır, kabul etmeyenlerin sayısı daha fazla çıkmaktadır” dedi.

Meclis Başkanvekili Pavey, kürsüden kadın milletvekillerini incitici sözler sarfedildiğini de belirtti.  

Baydemir: ‘Zalimin zulmüne teslim olmayacağız’

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Genel Kurul’da partisinin grubu adına yaptığı konuşmada, toplantının ülkeyi saran şiddet sarmalından bir an önce çıkarılmasına katkıda bulunması temennisinde bulundu.

Barış zeminine geri dönülmesi gerektiğini, bundan başka şansın olmadığını belirten Baydemir, “Burada grubumun ve şahsımın amacı reste, savaş isteyenlerin restine rest ile karşılık vermek değildir. Bir kez daha söylüyorum şu andaki ateşe benzin dökmek değildir, tam tersine ülkenin tümünü saracak olan savaşa su verebilmek” dedi.

“Bir kez daha söylüyorum bizim açımızdan Suruç’ta katledilen kardeşlerimiz nasıl yaşam hakkı kutsalsa Ceylanpınar’da uykudayken cinayete maruz kalan, katledilenler de aynı şekilde yaşam hakkına sahiptir ve kardeşlerimizdir” görüşünü paylaşan Baydemir, her saldırının bir arka plana sahip olduğunu söyledi.

Baydemir, “Bizler HDP olarak, bütün Türkiye toplumu bilsin ki Türk’ü ile Kürd’ü ile Laz’ı ile Çerkez’i ile Arab’ı ile bütün Türkiye halkı bilsin ki bizler 78 milyonun barış, eşitlik, özgürlük içinde bir arada yaşaması için asla ve kata zalime, zalimin zulmüne teslim olmayacağız” dedi.

Özçelik: ‘Ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız’

CHP İstanbul Milletvekili Murat Özçelik, “Suriye’deki iç savaşın Türkiye’ye taşındığı, terörün farklı boyutlara doğru gittiği ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız” dedi.

Geçmişteki olaylara silsileyle bakılması halinde Suriye’deki iç savaşla Türkiye’de yaşananlar arasında bağlantı kurulabileceğini ifade eden Özçelik, çözümün dayanaklı olması için sorunun iyi tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Özçelik, “Suriye’deki iç savaşın Türkiye’ye taşındığı, terörün farklı boyutlara doğru gittiği ulusal güvenlik sorunuyla karşı karşıyayız. Terör faaliyetleri çığırından çıktı. PKK-IŞİD arasındaki savaş, Türkiye içinde saydam yürütülmeyen, ne olduğu bilinmeyen Çözüm Süreci’ndeki kesişmeyle vahim boyuta taşınmış vaziyette. Radikal selefi cihatçı örgütler, Türkiye’nin batı ittifakının parçası olduğuna inanıp bize karşı bir şeyler yapmayı düşünürken, ABD ile anlaştığımıza ve PYD’yi desteklediğimize inanıyorlar ve hesap sorma peşindeler. PKK ve diğer örgütler ise Türkiye’nin IŞİD ve el Nusra gibi örgütlere destek verdiğini söyleyip bize karşı hesap sorma vaziyetine geldiler. Ne yazık ki Türkiye’de biz iki lanetin çabalarıyla, eylemleriyle karşı karşıyayız” diye konuştu. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X