Komşu resmen iflas etti

Yunanistan’a yarınki tarihi referandum öncesinde kötü haber geldi. Avrupa Birliği İstikrar Fonu, yaptığı açıklamayla komşunun temürrüde düşmesine resmiyet kazandırdı.

Komşu resmen iflas etti
HABERİ PAYLAŞ

Avrupa Birliği İstikrar Fonu, Yunanistan’ın borcunu ödeyemeyeceği ve resmen temerrüde düştüğünü bildirdi. Fon’dan yapılan açıklamada, bu durumun etkisinin hemen görülmeyeceği, ülkeden kredilerinin derhal ödenmesi talebinde bulunulmayacağı kaydedildi. 

Bu arada Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Ewald Nowotny, ECB’nin Yunan bankalarına sağladığı acil durum likiditesine devam edip etmeyeceğini pazartesi konuşacağını söyledi. Yunanistan’da Euro’ya paralel bir para biriminin yalnızca kısa vadeli bir çözüm olabileceğini dile getiren Nowotny, bunun belki de bir hafta sürebileceğini savundu. Nowotny, ECB dışında üretilen paraların yasal olarak geçersiz olacağını da sözlerine ekledi.

IMF’TEN ANALİZ RAPORU

Bu arada Uluslararası Para Fonu (IMF) da Yunanistan için bir rapor yayınlandı. Fon, ülkenin gelecek 3 yıl içinde 50 milyar Euro’luk finansmana ihtiyacı olacağını ve müzakere edilen yapısal reformların uygulanmamasının ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesini gerektirebileceğini belirtti. IMF raporunda, ”Politikalar ve ekonomik görünümde bu yılın başından itibaren meydana gelen önemli değişiklikler, finansman ihtiyacının kayda değer seviyede yükselmesine neden oldu. Kreditörlerin Yunan makamlarına önerdiği pakette, bu ihtiyaçların Ekim 2015’ten 2018’in sonuna kadar toplam 50 milyar Euro’ya ulaşması öngörülüyor, bu 36 milyar Euro’luk ek kaynak gerektirecektir” ifadelerine yer verildi.

‘2012 PROGRAMI’ HATIRLATILDI

Raporda, ayrıca ‘ülkenin Kasım 2012’de imzaladığı mali programdaki reformları uygulamaya koymuş olsaydı, herhangi bir ek yardıma ihtiyacı olmayacağı’ yorumunda bulunulurken, o zamanki beklentilerin kamu borcunun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranının 2020 itibariyle yüzde 128’e inmesi yönünde olduğu kaydedildi. Kamu borcu Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yüzde 177,2’sine karşılık gelen Yunanistan, Euro Bölgesi’nde en yüksek borçlanma oranına sahip ülke olmasıyla dikkati çekiyor. IMF’nin güncellediği tahminlere göre, kamu borcunun GSYH’ya oranı 2020 yılı itibariyle yüzde 150’ye gerileyecek.

AVRUPA’YA 20 YIL ERTELEME ÖNERİSİ

Yunanistan’ın borcunun sürdürülebilir hale getirilmesi için ilgili reformları uygulamaya başlaması gerektiğini vurgulayan IMF, bunun yanı sıra Avrupalı ortakların da ülkeye sağladıkları kredilerin vadelerini 20 yıl ertelemesi önerisinde bulundu. Bununla birlikte, ‘müzakere edilen mali paketteki reformların azaltılması ya da uygulanmaması ülkenin borçlarının bir kısmının silinmesini gerekli kılacaktır’ görüşünü paylaşan IMF, son olarak raporun, ülkenin 30 Haziran vadeli ödemesini kaçırmasından ve sermaye kontrolüne başlamasından önce hazırlandığını not etti.

DÜNYA TARİHİNE GEÇTİ

Yunanistan, IMF’ye olan 1,5 milyar avroluk borç taksitini ödeyemeyerek, 7. kez temerrüte düşmüş ve borçlarını zamanında ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçmişti. Yunanistan’da yarın halk kreditörlerin Yunanistan’a sunduğu programlara ‘NAI’ (evet) ya da OXİ (hayır) diyecek. Sonuç ‘evet’ olursa bu Siriza iktidarının sonu olacak. ‘Hayır’ çıkması durumunda ise Yunanistan’ın Euro Birliği’nden çıkabileceği ifade ediliyor. Öte yandan bankalar önünde maaşlarının tamamını alamayan emeklilerin durumu yürek burkuyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X