Komutanların gezisinde ‘ilginç’ detay

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca 3 yılı aşkın süredir devam eden proje kapsamında, personelin gemilerde kullandığı eğitim üniformaları değiştirildi.

Komutanların gezisinde ‘ilginç’ detay

“Bahriye mavisi” olarak bilinen lacivert ağırlıklı hazırlanan yeni üniforma, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu tarafından komutanların Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaptığı ziyaret sırasında ilk defa görüntülere yansıdı.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve beraberindeki kuvvet komutanları, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

 

Komutanların ziyaretlerine ilişkin Genelkurmay Başkanlığı’nca dağıtılan fotoğraflarda Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun üniforması dikkati çekti. Bostanoğlu inceleme ve denetlemeler sırasında, daha önce kullandığı bej rengi eğitim kıyafeti yerine, mavi ve lacivert ağırlıklı üniforma giydi.

 

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Oramiral Bostanoğlu’nun giydiği üniforma, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı projenin sonucu ortaya çıktı. Bostanoğlu’nun direktifi üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, “işbaşı” olarak adlandırılan ve gemide görev yapan personelin giydiği bej rengi eğitim üniformasının yenilenmesine yönelik çalışma başlatıldı.

 

Üç yılı aşkın süredir devam eden proje kapsamında diğer donanmaların kullandığı üniformalar incelendi, Ar-Ge çalışmaları yapıldı. Hazırlanan örneklere ilişkin yapılan anketlerle personelin görüşleri alındı, yeni üniformada kullanılacak renklerin psikolojik etkileri araştırıldı. Yeni işbaşı kıyafetleri, deneme süreci kapsamında pilot uygulama yapılarak bazı gemi ve denizaltılarda personel tarafından kullanıldı.

 

Alınan olumlu geri dönüşlerin ardından Oramiral Bostanoğlu’nun onayıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yeni işbaşı kıyafetinin yapılmasına yönelik proje tamamlandı. Deniz Kuvvetleri Lojistik Başkanlığının yürüttüğü proje neticesinde Ankara Deniz İkmal Grup Komutanlığı’nın Deniz Dikimevi Müdürlüğü’nce dikilen yeni üniformalar 1 Mart’tan itibaren kullanılmaya başlandı. Koyu lacivert pantolon, denizci mavisi gömlekten oluşan yeni üniforma lacivert renkli rüzgarlık ile tamamlandı. Yeni üniforma Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bostanoğlu tarafından da ilk defa Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki birliklere yapılan denetleme ve incelemeler sırasında kamuoyuyla paylaşıldı.

 

Genelkurmay Başkanı da yeni kamuflaj giymişti

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kamuflaj üniformaların yeniden tasarlanmasına ilişkin de geçen sene çalışma başlatılmıştı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın direktifi doğrultusunda başlatılan çalışma sonucu üretilen yeni tasarım üniformayı da ilk olarak kendi kullamıştı. Nano teknolojiyle üretilen, ultraviyole ışınlarından koruyan ve yıkandığında normallere oranla çok daha hızlı kuruyan kumaşlarla üretilen kamuflajların yeni tasarımındaki farklılıklar sağ kolda ay yıldızlı peç bulunması ve palaska kullanımında yaşanmıştı. Mevcut uygulamanın aksine yeni tasarlanan üniformada üst kısım, pantolonun dışında bırakılarak kullanılmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X