Konteyner gemisi battı

Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki limanda “Ali Ağa” isimli konteyner gemisinin yükleme sırasında yan yattığı ardından da battığı bildirildi.

Konteyner gemisi battı

Alınan bilgiye göre, Aliağa’dan Bandırma Limanına boş olarak gelen yük gemisi, burada yanlış yükleme sonucu yan yattı. Büyük bölümü sular altında kalan gemideki Kenan Yavaş, Hasan Koç ve İsmail Menekşe hafif yaralandı. Tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 3 kişi, ayakta tedavi edildi.

Öte yandan gemiden yakıt sızıntısı olduğu, buna karşı görevlilerin limanda önlem aldığı öğrenildi.

Çelebi Bandırma Limanı İşletme Müdürlüğü tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada, 1998 groston ağırlığında, 77 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğindeki geminin batma nedeninin kaza kırım ekibi tarafından yapılacak araştırma sonrasında tespit edileceği belirtildi.

İlçede bulunan Eti Maden İşletmesine ait konteynerlerin yüklenmesi esnasında geminin battığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Boş konteynerin tahliyesinden sonra Eti Maden İşletmelerine ait Bigbag’lerde her birinde 26 ton civarında Etibor yükünün yüklenmiş olduğu konteynerlerin, gemi işleticisinin hazırlayarak limanımıza göndermiş olduğu yükleme planına göre, gemi yükleme operasyonu başlamış, dolu konteyner gemi ambar içine yüklenerek, gemi ambar içi tamamen doldurulmuş ve akabinde gemi ambar kapakları gemiciler tarafından kapatılarak gemi ambar üzerine yine yükleme planına göre dolu konteyner yüklenmiştir. 15. dolu konteyner ambar üzerine yerleştikten sonra gemi sancak tarafına yatmaya başlamış, bunun üzerine liman römorkörleri ile sancak tarafından destek olmak ve geminin yatışını önleme çalışması yapmak üzere gidilirken, geminin baş ve kıç halatlarının kopmasıyla gemi düzeltme operasyonu yapılamamıştır. Ancak gemi, iskele kısmı su üstünde kalacak şekilde sancak tarafından denize batmıştır. Gemi yan yattığı sırada personel tahliyesi esnasında hafif yaralanan 3 kişi hastaneye gönderilmiş, ayakta tedavileri yapılmıştır.”

Açıklamada, çevre ve deniz kirliliği ile ilgili tedbirlerin alındığı, yetkilendirilmiş uzman firma tarafından kirliliğin önlenmesine ilişkin olarak çalışmalara başlandığı kaydedildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X