Korkmaya gerek yok rakiplerimiz yorgun

İtalya’da ve Fransa’da geçmişte hayal markalar olarak görülen gıptayla bakılan markaların enerjisinin düştüğünü belirten Süleyman Orakçıoğlu, ”Biz kendi içimizdeki gündemle uğraşmaktan bunun farkına varamıyoruz” dedi.

Korkmaya gerek yok rakiplerimiz yorgun
HABERİ PAYLAŞ

AYŞEGÜL GÜRAL AKTÜRK

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) eski Başkanlarından, Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, dünyada rakiplerin yorgun olduğunu ifade ederek, global bir şekilde düşünüldüğünde yabancı markalardan korkulmasına gerek olmadığını söyledi.

Damat, Tween ve D’S markalarının sahibi Orakçıoğlu, Bursa Genç Sanayici, İşadamları ve Yöneticileri Derneği’nin (GESİAD) önceki akşam Almira Hotel’de gerçekleştirilen mayıs ayı sinerji toplantısına katıldı. Buradaki konuşmasında dünyada yeni nesil rekabet düzeni içerisinde Türkiye’nin doğru pozisyon alması durumunda önünün çok açık olduğunu belirten Orakçıoğlu, zaman zaman sorunlar yaşandığına işaret etti. Orakçıoğlu, ”Dünyada rakiplerimiz yorgun. İtalya’ya ve Fransa’ya bakıyoruz bunların geçmişte hayal markalar olarak gördüğümüz, gıptayla baktığımız markalarının enerjisinin düştüğünü görüyoruz. Biz kendi içimizdeki gündemle uğraşmaktan bunun farkına varamıyoruz. Bu sadece hazır giyimde, marka ve erkek modasında değil aynı zamanda tekstilde de böyle fakat her şeyden önce biz yeni bir heyecanla bu işi gelecek nesillere sevdirmeliyiz. Onların bu işi sahiplenmeleri konusunda biz onların önünü açmalıyız” dedi.

FIRSATLAR DEĞERLENDİRİLMELİ

Girişimcilere tavsiyelerde de bulunan Orakçıoğlu, birikimli ve donanımlı olmanın önemine vurgu yaptı. Orakçıoğlu şöyle devam etti: ”Hangi işi yaparsanız yapın kendi birikimimizi artırırsak ve donanımımızı geliştirirsek başarı konusunda önümüz açık. Yani sadeleşeyim derken sıradan olmayacağız, farklılaşayım derken acayipleşmeyeceğiz. Bunun için de işimizi iyi yapacağız. Bugün herkes markalaşma konusunda birşeyler söylüyor ama biz 30 yıl önce kendi koleksiyonumuzu yapıp kendi markamızla dünyaya satmaya başlamıştık. Yani bugün sadece bunlara başladığınızda bir anda her şey mucizevi bir şekilde çözülmüyor. Önce sabır gerekli. Sabırla birlikte iyi bir ekip iyi bir donanım, fırsatları da değerlendirmek lazım.”

HÜKÜMET ÖNEMLİ ÖNLEMLER ALDI

Orakçıoğlu, son dönemlerde hükümetin istihdam ve destekler konusunda aldığı çok önemli önlemler olduğuna dikkat çekti. Yeni açıklanan reform paketinin de bunlara eklendiğini dile getiren Orakçıoğlu, ”Bunların hepsini birleştirdiğimiz zaman görev ve sorumluluk biraz da bize düşüyor. Biz çoğu zaman her şeyi bir şekilde yönetenlerden bekliyoruz. Önce kendimize güvenmeliyiz, inanmalıyız. Aynı zamanda 20 yıl önceyle bugünü karşılaştırdığımız zaman gerçekten kendimizi çok geliştirdik. Bazen kendimize haksızlık yapıyoruz. Biz dünya rekabeti içinde de bunu kendi içimizde çok rahatlıkla görüyoruz” diye konuştu.

GÜNDEM BELİRLEDİK

GESİAD Başkanı Ramazan Kaya, göreve geldikleri günden beri birçok projeye imza attıklarına ve sinerji toplantılarıyla gündem belirlediklerine işaret etti. Gençlere verdikleri önemi vurgulayan Kaya, ”Bizler, üniversite-sanayi işbirliğinin geleceğimiz açısından büyük önem arz ettiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda mart ayında Uludağ Üniversitesi (UÜ) ile işbirliği protokolü imzaladık. Önümüzdeki dönemde UÜ ile ortak projelerimiz devam edecek” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X