Korkutan korona açıklaması: 40 mutasyon geçirmiş virüs bulundu

Dünya çapında koronavirüs paniği katlanarak devam ederek İzlanda’dan kritik bir açıklama geldi… İzlandalı bilim adamları ülkedeki koronavirüs hastalarından alınan örneklerde dehşete düşüren bir sonuca ulaştı. Bilim insanları, Kovid-19 hastalarından alınan örneklerde mutasyona uğramış 40 virüs tespit etti.

Korkutan korona açıklaması: 40 mutasyon geçirmiş virüs bulundu
HABERİ PAYLAŞ

Küresel olarak 400 binden fazla insanda tespit edilen koronavirüse karşı bilim dünyası çare bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor…

İzlanda’dan gelen bir haber uluslararası kamuoyunda panik yarattı.

İzlanda basınında yer aldıktan çok kısa bir süre sonra uluslararası medyanın da gündemine gelen haberde, İzlandalı bilim insanlarının bir keşifte bulunduğu belirtiliyor.

Toplam 737 vakanın olduğu ve 2 ölümün gerçekleştiği ülkede bilim insanları Kovid-19 hastalarından alınan örnekler üzerinde derinlemesine inceleme yaptı. Bilim insanları ülkedeki koronavirüs vakalarında 40 adet mutasyona uğramış koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Bilim insanları, bölgesel farklılıkların koronavirüsün yapısında değişikliğe sebep olduğunu açıkladı. Bu bilgiye göre İzlanda’da tespit edilen koronavirüs vakalarının İtalya, Avusturya ya da İngiltere orijinli olup olmadığı tespit edildi.

Sağlık yetkilileri deCODE Genetics isimli şirketle birlikte çalışıldığını ve 9768 koronavirüs hastası, semptom gösteren ve risk grubundaki insandan aldıkları örneklerin bazılarında koronavirüsün mutasyona uğradığını ve bazılarında virüsün genomunda ufak değişiklikler yaşandığı açıklandı.

Çalışmalar sırasında hiçbir semptom göstermeyen 5 bin kişiye de test yapıldığı açıklanırken bunlardan 48’inin sonucunun pozitif çıktığı belirtildi. CODE isimli şirketin direktörü Kari Stefansson, “Bazıları Avusturya’dan gelmiş. İkinci bir grup virüs ise İtalya’dakilerden gelmiş. Üçüncü virüs tipinin ise İngiltere’den geldiğini tespit ettik. 7 kişide tespit edilen virüsün ise İngiltere kaynaklı olduğunu anladık. Bu kişiler İngiltere’deki bir futbol maçına gitmiş” dedi.

Henüz bu araştırma hakemli bir dergi tarafından yayınlanmazken, Danimarka’daki Kopenhag Üniveristesi İmünoloji ve Mikrobiyoloji Departmanı’nda görevli virolog Allan Randrup Thomsen, “Bu sonuçlar mantıklı. 40 farklı virüs türünün üç ana merkezden gelmesi ve bu sayede virüslerin kaynaklarının öğrenilebilmesi çok ilginç.

Koronavirüsün çok agresif bir şekilde mutasyona uğradığı biliniyor. Çin’den gelen örnekler olduğunu biliyorduk ve bu araştırma da beklentilerimizi karşılıyor” dedi.

(Sözcü)

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X