Koronavirüs akıl sağlığını tehdit ediyor

Oxford Üniversitesi’nin yaptığı yeni bir araştırmada koronavirüs tanısı konulan kişilerin yüzde 20’sine 90 gün içinde bir akıl sağlığı bozukluğu tanısı da konuldu. Koronavirüsten iyileşen hastaların geliştirdiği psikolojik sorunlarının başında kaygı, depresyon ve uykusuzluk geliyor.

Koronavirüs akıl sağlığını tehdit ediyor

Koronavirüs, hastaların psikolojik sorunlar geliştirme risklerini de artıyor.

Uyarı Oxford Üniversitesi araştırmacılarından geldi.

Lancet Psikiyatri Dergisi’nde yayımlanan araştırmada ABD’deki milyonlarca koronavirüs hastası incelemeye alındı.

Buna göre Covid-19’a yakalananların yüzde 20’sine 90 gün içinde bir akıl sağlığı bozukluğu tanısı da konuldu.

Koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasından sonra üç ay içinde iyileşen 5 hastadan 1’inde ilk kez kaygı, depresyon ya da uyku bozukluğu ortaya çıktığı belirlendi.

KORONAVİRÜS

Araştırmacılara göre oran diğer hastalardan iki kat daha fazla. Çalışma, hastalığı geçirenlerin bunama riskinin de arttığını ortaya koydu.

Araştırmaya önderlik eden Oxford Üniversitesi Psikiyatri Profesörü Paul Harrison, korona virüse yakalananların geliştirdikleri akıl hastalıklarının nedenlerini incelemesi ve yeni tedaviler geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Araştırmanın bir başka dikkat çeken bulgusuysa halihazırda psikolojik sorunları olan hastaların Covid-19’a yakalanma risklerinin de yüzde 65 oranında artması.

Bu hastaların kendilerini risk grubunda sayarak korumaya almalarının ise şimdilik gerekmediği vurgulanıyor.

NTV

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X