Korsan Parti’ye hükümeti kurma görevi

İzlanda’da hükümeti kurma görevi Korsan Parti lideri Birgitta Jónsdóttir’e verildi. WikiLeaks çalışmalarına katılan Birgitta Jónsdóttir, Edward Snowden’a İzlanda vatandaşlığı verilmesini savunuyor.

Korsan Parti’ye hükümeti kurma görevi

İzlanda’da kasımda yapılan parlamento seçimlerinden üçüncü büyük parti olarak çıkan Korsan Parti liderine hükümeti kurma görevi Bağımsızlık Partisi ve Sol Parti liderlerinin hükümet kurma çalışmalarının başarısızlığa uğramasının ardından verildi.

İzlanda Devlet Başkanı Guðni Jóhannesson tarafından dün hükümeti kurmakla görevlendirilen Korsan Parti lideri Birgitta Jónsdóttir merkez ve sol kanattaki dört parti ile görüşerek koalisyon hükümeti kurmaya çalışacak. 

Geçen hafta da bir araya gelen beş partinin birlikte hükümeti kurma görüşmeleri, vergi politikalarındaki görüş ayrılıkları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Devlet Başkanı’ndan hükümeti kurma görevini aldıktan sonra RUV televizyon kanalına konuşan Korsan Parti lideri Birgitta Jónsdóttir, “Birlikte çalışabilecek bir yöntem bulma konusunda büyük ümitlerim var’’ diye konuştu.

Birgitta Jónsdóttir Korsan Parti’nin başbakanlık konusunda ısrarcı olmayacağını belirtti.

Kurulduğundan bu yana sadece dört yıl geçen Korsan Parti, 29 Kasım’da yapılan parlamento seçimlerinden 63 üyeli mecliste 10 sandalye kazanarak üçüncü büyük parti olarak çıkmıştı.

Birgitta Jónsdóttir daha önce WikiLeaks’in çalışmalarında da rol almıştı. Birgitta Jónsdóttir, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nin izleme ve dinleme faaliyetlerini ifşa eden Edward Snowden’e İzlanda vatandaşlığı verilmesini savunuyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X