Koruma polislerine ABD’de dava kararı

16 Mayıs’ta Washington’da Türk Büyükelçiliği konutu önündeki arbedeye karışan 15’i Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koruması 19 kişi hakkında ABD’de dava açılmasının önünü açan iddianame kabul edildi.

Koruma polislerine ABD’de dava kararı
HABERİ PAYLAŞ

Büyük jüri, kararına göre 19 kişi hakkındaki davadaki suçlama ‘şiddet suçu işlemeye teşebbüs’ olarak belirledi. ABD’de bu suçun cezası 15 yıla kadar hapis. Washington D.C. savcılığı, zanlıların 16’sına suçlamaların hali hazırda yöneltildiği, iddianameye üç yeni ismin daha eklendiğini açıkladı. 

Bu üç ismin, Erdoğan’ın korumalarından Muhsin Kose, Yusuf Ayar and Hayrettin Eren olduğu belirtildi. Başka isimlere değinilmeyen açıklamada, ’19 zanlı, nefret suçuyla arttırılmış şiddet suçu işlemeye teşebbüsle itham ediliyor’ dendi. 19 zanlıdan sadece ikisi halen tutuklu bulunuyor. İki zanlı 7 Eylül’de hakim karşısına çıkacak. 

16 Mayıs’ta Washington’da Türk Büyükelçiliği Konutu önünde protestocular ile ellerinde Türk bayrakları taşıyanlar arasında arbede yaşanmış, olaya Erdoğan’ın korumaları da dahil olmuştu. Olaylarda 11 kişi yaralanmıştı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X