KOSGEB’den 70 bin liralık destek

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından KOSGEB işbirliği ile kadın ve genç girişimcilere yönelik düzenlenecek eğitim programına başvurular başladı. Sertifika alan adaylar, KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Desteği kapsamında verilen 30 bin liralık

KOSGEB’den 70 bin liralık destek

KOSGEB Bursa Müdürlüğü ile yapılan protokol kapsamında, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Vakfı çatısı altında faaliyet gösteren BUTGEM’de düzenlenecek girişimcilik eğitimleri 8 Ekim’de start alacak. Eğitimlere 60 girişimci adayı kursiyer olarak kabul edilecek. Kadın girişimciler için 30 kişilik özel kontenjan ayrıldı. Türkiye’de her yıl 100 bine yakın gencin iş gücü piyasasına katıldığını belirten Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Türkiye için çok önemli bir avantaj olan genç nüfus potansiyelimizi üretime dahil etmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda iyi iş fikirleri olan girişimcilerimizi destekleyerek, oluşturacağımız yeni yatırım ve istihdam alanlarıyla yakaladığımız kalkınma hamlesini sürdürülebilir hale getirmeliyiz” dedi.

Tüm dünyada girişimcilik konusunun kalkınma stratejileri açısından önemli bir değer taşıdığını ifade eden BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “TOBB Bursa Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu’muzun da katkı sağladığı eğitim programı ile girişimciliğe yeteneği olan adaylara 70 saatlik bir eğitim vereceğiz. 30’ar kişilik 2 sınıf halinde düzenlenecek eğitimlerde, özel bir önem verdiğimiz kadın girişimcilerimizi teşvik açısından 1 sınıfımızı bayan girişimcilerimize ayırdık. Diğer sınıfımızda ise tüm genç girişimcilere kurs verilecek” diye konuştu.

“GİRİŞİMCİ ORTA SINIFIMIZI OLUŞTURMALIYIZ”

Türkiye’nin 2023 kalkınma hedeflerini yakalaması adına mutlaka girişimci orta sınıfın oluşturması gerektiğini vurgulayan Başkan Burkay, “Yeni girişimciler açısından en önemli nokta, finansmana ulaşım ve yatırım rehberliği ile riskleri ortadan kaldırmak. Bu eğitimle girişimci adaylarımıza ürettikleri yenilikçi iş fikirlerini hayata geçirmeleri için destek vermiş olacağız. Diğer taraftan da sermayesi ve iş planı olan girişimcilerimize de ayağı yere basan sağlam girişimler yapabilmeleri için rehberlik de edeceğiz. Çünkü sınırlı kaynaklarımızın etkin şekilde yatırıma dönüşmesi çok önemli” ifadelerini kullandı.

Başkan Burkay, bu önemli programın mimarları olan TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Özdemir ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Kağan Yeşil ile her iki kurulun yöneticilerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

BU SERTİFİKAYI ALANLARA 30 BİN LİRADAN 70 BİN LİRAYA KADAR GİRİŞİM DESTEĞİ

BUTGEM’de düzenlenecek ve 25 Ekim’e kadar sürecek 70 saatlik eğitim programını başarıyla tamamlayan kursiyerlere KOSGEB Girişimcilik Sertifikası verilecek. Sertifika alan adaylar, KOSGEB’in Uygulamalı Girişimcilik Desteği kapsamında verilen 30 bin liralık hibe desteğinden, imalat sanayiinde faaliyet ve makine yatırımı yapan girişimcilere özel verile sıfır faizli 70 bin liralık kredilere kadar farklı finansal kaynaklardan yararlanabilecek.

Yatırım Teşvik Danışmanı Türken Duran tarafından verilecek girişimcilik eğitimlerinde; şirket kuruluşu, vergi ve mükellefiyet konuları, temel işletmecilik bilgileri ve iş planı hazırlama gibi başlıklar yer alıyor. Eğitim sonunda kursiyerlere KOSGEB başvurularında istenen; pazarlama planı, pazar araştırması, üretim planı, yönetim planı ve finansal planlama hazırlanması konularını içeren iş planının hazırlanmasın da destek sağlanacak.

BAŞVURULAR 5 EKİM’DE SONA ERİYOR

Eğitim programına başvurularını 5 Ekim 2015 saat 18.00’e kadar yapabilecek olan girişimci adaylarına, oluşturulan komisyon tarafından 6 Ekim günü saat 10.00’da girişimcilik testi ve proje fikirlerine dair mülakat yapılacak. 7 Ekim’de kursa katılmaya hak kazananların belirlenmesinin ardından da 8 Ekim 2015 tarihinde BUTGEM’de eğitimler başlayacak.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X