Kosovalı Gençler YTB’yi Ziyaret Etti

İDEA Derneği ve TÜGVA’nın desteğiyle ’Ecdadın İzinde Kardeşlik’ projesi kapsamında Kosova’dan Türkiye’ye gelen 50 genç, Başbakanlık Yurtdışı Türkler v…

Kosovalı Gençler YTB’yi Ziyaret Etti

İDEA Derneği ve TÜGVA’nın desteğiyle ’Ecdadın İzinde Kardeşlik’ projesi kapsamında Kosova’dan Türkiye’ye gelen 50 genç, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nı (YTB) ziyaret etti. Kosova Cumhuriyeti’nin Prizren şehrinde faaliyet gösteren İDEA Derneği, TÜGVA işbirliğiyle Kosova’daki 50 genci Türkiye’ye getirdi. Kosova’nın değişimi içerisinde gençlerin geleneklerine, kültürlerine ve kimliklerine bağlı, ülkesinin ve bölgesinin gerçeklerinin farkında olan aktif gençler yetiştirmeyi amaçlayan projeler hayata geçiren İDEA Derneği, ‘Ecdadın İzinde Kardeşlik’ projesiyle Türkiye’ye getirdiği gençlere Çanakkale, Bursa, Ankara ve Konya’yı gezdirdi. Ankara gezisi sırasında YTB’yi ziyaret eden gençler, YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ile bir araya geldi. Ziyarette konuşan Bülbül, Türkiye-Kosova ilişkilerini devletlerarası boyutundan ziyade insani boyutuyla değerlendirmek istediğini belirtti. YTB’nin faaliyetleri ve öğrencilerin Türkiye’yi ziyaretiyle Türkiye-Kosova insani ilişkilerinin çok daha ileriye taşınacağını söyleyen Bülbül, “Gönülden gönüle bu ilişkilerin ne kadar ileriye taşınabileceği de sizlerin çalışmalarına bağlı. Gençlik gelecektir. Gençliğin temsilcileri de işte burada sizlersiniz. Dolayısıyla ne kadar çok çalışırsanız bu ilişkiler o kadar gelişir” şeklinde konuştu. “ALLAH’A ŞÜKÜR BUGÜN BİRBİRİMİZİ YAKINDAN TANIYORUZ” Son 100 yılda aynı medeniyetin mirasçılarının kopma noktasına geldiğini ifade eden Bülbül, “Son 100 yılda birbirimizden çok koptuk, çok içe kapandık. Biz kendi halimizde yaşadık, sizler kendi halinizde yaşadınız. Dedelerimizin, anneannelerimizin, babaannelerimizin hayal edemeyeceği kadar birbirimizden uzaklaştık. Öyle ya da böyle belki 100 yıl içinde büyük bir kopuş, unutma, kültürel anlamda ayrışma yaşadık” dedi. Son 10 yılda bu uzaklaşma ve kopuşun onarıldığına dikkat çeken Bülbül, “Allah’a şükür bugün birbirimizi daha yakından tanıyoruz. Gelişler gidişler, ortak faaliyetler arttı” dedi. “KENDİNİZİ GELİŞTİRİN, DAHA İYİ BİR MİRAS BIRAKIN” YTB olarak bütün ülkelerle faaliyetler yürüttüklerini belirten Başkan Kudret Bülbül, bu çalışmaları yürütürken önemsedikleri noktalar olduğunun altını çizerek, “Hem ilgili ülkede STK hem de Türkiye’de STK olması ve onlar üzerinden faaliyetlerin kalıcı ve sürdürülebilir olmasını amaçlıyoruz. Bu faaliyette bunun çok güzel bir örneğini görüyoruz. Ben bu güzel çalışmalar ve işbirliği için İDEA ve TÜGVA’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu. Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Bülbül, “İDEA ve TÜGVA gibi kuruluşlarla yakın ilişkiler kurun. Uluslararası kuruluşlarla yakın ilişkileriniz olsun. Biz bir mirası jenerasyon olarak, nesil olarak devraldık. Türkiye mirası, Balkanlar mirası, dünya mirası aldık. İnşallah sizler kendinizi çok daha iyi geliştirerek sizden sonrakilere çok daha iyi bir gelecek, miras bırakırsınız” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X