Kota kalktı, İnegöl’de pancar üretimi arttı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde kotanın kalkmasıyla şeker pancarı üretimi arttı.

Kota kalktı, İnegöl’de pancar üretimi arttı
Kulaca mevkiindeki pancar alım merkezinde inceleme yapan İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, bu yıl İnegöl’de yaklaşık 5 bin dönüm alana 50 bin ton civarında pancar ekildiğini söyledi.

Çelik, “Pancar eskiden İnegöllü çiftçilerin yegane geçim kaynaklarından biriydi. Daha sonraki yıllarda kota uygulamasıyla birlikte pancar üretimine rağbet azaldı. Yaklaşık 10 yıl çiftçilerimiz pancar ekemedi. Sadece hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz pancar da ekiyordu. Geçtiğimiz yıllarda pancardaki kotanın kalkması, fiyatın 15 kuruşa çıkmasıyla müstahsil yeniden pancara döndü. Bu yıl yaklaşık 5 bin dönüm ve 50 bin ton pancar ekimi var. Fiyat olarak ise tatmin edici gibi gözükse de, bu sene polar düşüklüğünden dolayı aslında fiyat 1 lira civarına iniyor. Bu da çiftçimiz için bir sıkıntı. Bunun ölçümünün neye göre yapıldığını biz de bilmek istiyoruz. Ölçümlerin çiftçinin lehinde yanında olması lazım ki seneye üretim aynen devam etsin” dedi.

İnegöl pancarının Susurluk’a gönderildiğini belirten Çelik, “Şu anda tarlalarda 8 bin ton civarında pancar kaldı. Onlar da toplanıyor. Çiftçilerimiz haldır haldır çalışıyor. Havalar iyi gidiyor. Pancar hasadına da bu hava yaradı. Normalde tarlaya girmeye çiftçilerimiz zorlanıyordu. Toplam hasat 50 bin ton civarında, belki bu sayıyı da geçebilir. Buradan pancarımız Susurluk fabrikasına gidecek. Bir ara bu fabrika kapalıydı. Yeniden üretime başladı. Normal de hem Eskişehir’e hem de Susurluk’a gidiyordu. Fakat bu sene pancarımız sadece Susurluk’taki fabrikaya gidecek” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X