‘Köy Enstitülerine sahip çıkıyoruz’

Eğitim-Sen Bursa Şubesi, 1940 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önderliğinde kurulan ve kısa süre içinde kapatılan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 81’nci yılını kutladı.

‘Köy Enstitülerine sahip çıkıyoruz’

Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı Derviş Erdem, düzenlediği basın toplantısında, Köy Enstitüsü modelinin eğitimdeki ihtiyacı her geçen yıl kendini hissettirdiğini söyledi.

Köy Enstitüleri’nde okutulan derslerin yüzde 50’sinin kültür, yüzde 25’inin tarım, yüzde 25’inin de teknik derslerden oluştuğunu hatırlatan Erdem, “Köy Enstitüleri öğretmen yetiştirmenin yanısıra, bulunduğu çevreyi araştıran, geliştiren ve çevrenin kalkınmasını da ilke edinmiş kurumlar olarak işlev görmüştür. Ülke kalkınması için yeni nesillerin yetiştirilmesinde önemli görevler almışlardır. Günümüzde öğrencilerin iktidar eliyle imam hatiplere, özel liselere ve meslek liselerine yönlendirildiği, büyük bölümü dini içerikli seçmeli dersleri seçmeye zorlandığı, öğretmenlerin angarya, baskı ve sınav kıskacına alındığı dikkate alındığında, Köy Enstitüleri’nin zengin ders içeriği, benimsediği öğretmen yetiştirme ve eğitim modelinin ne kadar önemli ve değerli olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Bugün yaşanan olağanüstü dönemde eğitimde aklın ve bilimin egemen olduğu, demokratik öğrenme ve öğretme ortamlarının hazırlandığı Köy Enstitüsü modelinin eğitimdeki ihtiyacı bir kez daha kendini hissettirmektedir” dedi.

AYDINLANMA SÜRECİ KESİNTİYE UĞRADI

Köy Enstitüleri’nin kapatılması, Türkiye’nin çağdaş, laik ve bilimsel değerlerle buluşması ve aydınlanma sürecinin ciddi anlamda kesintiye uğramasına neden olduğunu kaydeden Erdem, “Geçmişte Köy Enstitüleri’ni kapatan ve yarattığı tüm olumlu izleri silmeye çalışanlar, bugün laik bilimsel eğitime savaş açarak, karma eğitim uygulamalarını kaldırmak isteyerek eğitim sistemini dinselleştirmeyi ve ticarileştirmeyi hedeflemekte, eğitim sistemini iktidarın ideolojileri doğrultusunda biçimlendirmek istemektedir. Türkiye’de eğitim sistemi yıllardır büyük bir kaos ve çürümenin içindedir. Eğitim Sen olarak, 81. yılını kutladığımız Köy Enstitüleri’nin ilerici, demokrat ve aydınlanmacı geleneğine sahip çıkıyoruz. Köy Enstitülerinde olduğu gibi, toplumcu eğitim felsefesinin, aklın, bilimin, demokratik öğrenme ve öğretme ortamlarının tüm eğitim sistemimize egemen olması için mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X