Köylünün isyanı

İnegöl’de bir fabrikanın atıkları nedeniyle Haşanpaşa deresinde balık neslinin yok olduğu ileri sürüldü.

Köylünün isyanı

Haşanpaşa Mahalle sakinleri, 5 ay öncesine kadar hayvanlarını otlattıkları ve içinde balıkların yaşadığı derenin kurulan fabrikanın atıkları nedeniyle kirlenoiğini söyledi.

Günün belirli saatlerinde fabrikadan atıkların salınmasıyla derenin kan kırmızısı aktığını ve balıkların öldüğünü iddia eden  köylümer, ‘Daha önce tertemiz olan deremiz 5 aydır kirli akıyor. Köyümüzün üst tarafına bir kesimhane kuruldu. Bu fabrika arıtmalarını kullanmadan pisliklerini deremize salıyor. Doğamızı ve deremizi kirletiyorlar. Daha önce herkes bu dereye balık tutmaya geliyordu. Şimdi hiç balık kalmadı. Biz mahalle sakinleri olarak şikayette bulunduk. Yetkililer gelip numune aldılar ama bu dereye temiz raporu verdiler. Biz yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz’ dedi.

PİKNİK YERİYDİ

Mahalle sakinlerinden Yaşar Arslan, ‘Eskiden hayvanlarımızı dereye getirip su içirirdik. Köyümüzün üzerine kurulan tavuk kesimhanesi bizim sağlımızı tehlikeye atıyor. Eskiden burada piknik yapardık, şimdi kokudan yanından geçemiyoruz. Bu kirliliğe birileri dur desin’ şeklinde konuştu.

Fabrika yetkilileri ise konunun kendileri ile ilgisinin olmadığını, fabrikalarının dereden 10 kilometre ileride olduğunu, derenin başka noktalardan kirletildiğini savundular. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X