Kraliçe inciri tavan yaptı

İngiltere veliahdı William’ın eşi Cambridge Düşesi Kate’in hamilelik döneminde sabah bulantılarında yediği Bursa’nın meşhur siyah incirinin fiyatının 8 lira olması üreticinin yüzünü güldürdü.

Kraliçe inciri tavan yaptı
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye genelinde siyah incir ihracatının yüzde 90’ını Bursa karşılıyor. Başta Rusya ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa’da da büyük rağbet gören Bursa’nın meşhur siyah inciri fiyatıyla bu yıl üreticinin yüzünü güldürdü. 

5 liradan açılan incirin kilogram fiyatının 8 liraya çıkması çiftçinin yüzünü güldürdü. Bu sene ilekleme döneminde yağmur sebebiyle siyah incirde yüzde 30 kayıp olması üreticiyi düşündürüyor. İncir az olup talep yüksek olunca fiyatlar tavan yaptı. 

Mudanya’nın Yörükali köyünden üretici Fatih Güvenç, fiyatları memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Talebin ve fiyatların bu şekilde devamını bekliyoruz. Bu yıl ürün yeterli değil. İncir bol olduğunda fiyatlarda hızla bir düşüş yaşanıyor. Ama bu sene incirlerde dökme var. Fazla incir çıkmıyor. Şirketler 5 liradan sezona başlamışlardı. Onlar da fazla incir olmadığını bildikleri için fiyatları 8 liraya yükselttiler. Bir kaç gün içinde incir çoğalacak. İnşallah fiyatlarla fazla oynamazlar” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X