Kredi ve burs miktarı artıyor

Başbakan Yardımcısı Arınç, “Kredi ve burs miktarı 2015’te 330 liraya yükseltilecek, yüksek lisans öğrencileri 660, doktora öğrencileri 990 lira alacak” dedi.

Kredi ve burs miktarı artıyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, “Anayasanın emri hükmünce, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı uygun buluyoruz. Bundan istifade edeceğimizi de ümit ediyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakanlık Merkez Bina’da Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Arınç, 2014 yılının son Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı yaptıklarını belirterek, toplantıda Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 62. Hükümet’in güven oylamasını aldığı günden bu yana yapılan çalışmaları, bunların gerçekleşme oranları ve yeni yıla dair beklentilerin ele alındığını söyledi.

Bu hafta yeni umutların, yeni heyecanın, beklentilerin olduğu bir yıla girildiğini belirten Arınç, 2015 yılının ülkeye, millete ve insanlığa hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

Yeni yılda, ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın 5 Ocak’ta, bir sonraki toplantının 12 Ocak’ta yapılacağını belirten Arınç, 19 Ocak’ta da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplantı yapacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu, belki yeni Cumhurbaşkanımız seçildikten sonra yapılan ilk Bakanlar Kurulu Toplantısı olacak. Önemli bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Hem Bakanlar Kurulu açısından hem kamuoyu hem milletimiz açısından bu toplantıya özel bir önem verileceğini de düşünüyorum. Şüphesiz bu toplantı, yapılabilir. Anayasamız hatta bunu görev olarak Cumhurbaşkanına yüklemektedir. Anayasamızın 104. maddesinin b fıkrasında Sayın Cumhurbaşkanını yürütmeye ait görev ve yetkileri kısmında bildiğiniz gibi gerekli gördüğü hallerde, Bakanlar Kuruluna başkanlık etmek veya Bakanlar Kurulunu başkanlığı altında toplantıya çağırmak, görevi de kendisine verilmiştir. Esasen Sayın Cumhurbaşkanımız da hem seçilmeden önce hem seçildikten sonra bu tür toplantıları yapmanın uygun olacağını ifade etmişlerdi. Biz de doğrusu Anayasanın bu emri hükmünce, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı uygun buluyoruz. Bundan istifade edeceğimizi de ümit ediyoruz.

Şüphesiz Anayasanın verdiği bu yetki, özellikle muhalefet partileri tarafından istismar edilmektedir. Farklı açılarda değerlendirilmektedir. Farklı anlamlar yüklenmektedir. Ancak Anayasanın hükmü gereğince Sayın Cumhurbaşkanımızla ilk defa halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı olarak bu yetkilerini kullanmakta takdir edilecek davranış biçimindedir. İnşallah 19 Ocak’ta, sanıyorum ki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bu toplantımız yapılacaktır.”

“Sayın Cumhurbaşkanımızın elbette hakkıdır”

Arınç, 19 Ocak’ta yapılacak Bakanlar Kurulu Toplantısı’nı,  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’nun birlikte kararlaştırdığını kaydederek, şöyle devam etti:

“Toplantı, 5 Ocak tarihi üzerinde Sayın Başbakanın daha sonra benim söylediğim bazı sözlerin bu kapsamda gerçekleştiğini hepimiz görüyoruz. Bakanlar Kurulunu toplantıya davet etmek, kendi başkanlığı altında bu toplantının yapılmasını talep etmek, Sayın Cumhurbaşkanımızın elbette hakkıdır. Bunu Sayın Başbakanımız ve kendilerinden başka açıklayacak veya yorumlayacak bir başka kişinin olması da doğru değildir.”

Türkiye-Irak ilişkileri

Başbakan Yardımcısı Arınç, geçen hafta Ankara’ya gelen Irak Başbakanın ziyaretinde, yıllar sonra iki ülke arasında yüksek düzeyli işbirliği konseyi toplantısının yapıldığını anımsatarak, “Maliki döneminde maalesef gerileme gösteren Irak-Türkiye ilişkileri, yeni hükümetin kurulması, yeni cumhurbaşkanının seçilmesi, yeni meclis başkanının seçilmesiyle de, bizim açımızdan da onlar açısından da olumlu bir sayfa açıldı. Yeni ilişkilerimiz daha güçlü biçimde kurulmuş oldu” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ocak ayı içinde Irak’a bir ziyaret planladığını bildiren Arınç, şöyle devam etti:

“Irak hükümeti ile yeniden güçlü şekilde ilişkilerimizin kurulmuş olmasından elbette memnunuz. Irak ile aynı coğrafyayı paylaşıyoruz, aynı kaderi paylaşıyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğüne elbette bütün siyasi egemenliğine sahip çıkan ülke olarak Türkiye’nin bu ilişkileri tekrar güçlü şekilde tesis etmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz. Farklı ülkelerden de ziyaretler yapılmıştı. Sayın Başbakanınız da Makedonya’ya resmi ziyarette bulundu. Bu ziyaretler devam edecek. Ocak ayı içresinde de henüz tarihleri kesinleşmemekle birlikte birkaç ülkeye sayın başbakanımızın ziyaret yapacağını söyleyebilirim.”

Arınç, toplantıda Başbakan Davutoğlu’nun, yurt içi gezileri, katıldığı kongreler ve temasta bulunduğu kişilerle ilgili sunumu olduğunu, bakanların kongreler, siyasi çalışmalar, yurt dışındaki faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmede bulunduğunu ve kendisinin de Kuveyt ziyaretiyle ilgili bilgi sunduğunu anlattı.

Ülkede üzüntüye neden olan üzücü bazı olayların da yaşandığını, bunlardan birinin feribot kazası olduğunu dile getiren Arınç, “Feribot kazasında yolcu listesinde bulunan Türk uyruklu vatandaşlarımızın tamamının salimen kurtulduğunu söyleyebilirim. Onun dışında yine bir yük gemisi, maalesef iki vatandaşımızın hayatına mal olmuştur. Televizyonlardan da izlediğimiz kadarıyla kötü hava şartlarında bir çarpma neticesinde 11 kişilik mürettebattan 2 kişi yaşamını yitirmiş, 4’nün kayıp olduğu haberler var. Bu konudaki çalışmalar sürdürülüyor” diye konuştu.

Geçen hafta içerisinde, sosyal hizmetleri kanunu kapsamında yetiştirme yurtlarında yetişen gençlerden 18  yaşını dolduran 2 bin 375 kişinin kamuya atandığını, kalan 2 bin 188 kişi için önümüzdeki nisan ayında yeniden atama yapılacağını bildiren Arınç, “Özellikle kimsesiz çocuklarımızın sığındığı ve 18 yaşını bitirerek ayrıldığı yurtlardan çıkan evlatlarımızın şu ana kadar 12 yıl içinde hükümetlerimiz döneminde 16 bin 792 kişinin atanması yapılmıştır. Geçtiğimiz günlerde sayın Başbakanımızın katıldığı törenle 18 yaşını dolduran 2 bin 375 kişinin kamuya atamasını gerçekleştirmiştir. Bu gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Önemli bir konu, bu şekilde hayata geçirilmiş oldu” dedi.

Cizre’deki olaylar

Arınç, toplantıda, Cizre’de yaşanan olayların da ele alındığını, bu olayla ilgili İçişleri Bakanlığı ve valiliklerden gelen bilginin değerlendirmesinin yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“27 Aralık 2014 Cumartesi akşamı 03.30’dan itibaren Cizre’de meydana gelen olaylarda maalesef 3 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Bunların tedavileri devam ediyor. Gerekli müdahaleler yapıldı. Güvenlik önlemleri alındı. Bu arada kırsaldan Cizreye girmeye çalışan 2 örgüt mensubu da yakalanmış oldu. Şu anda Cizre’de olayların yaşandığı günlere hitaben olumlu noktada, asayişin tamamen sağlandığını söyleyebilirim. Bu olayların elbette farklı sebepleri de olabilir. Bunlardan birkaç tanesini saymam mümkün olacak. Bu olaylar, yıllardır terörden beslenenlerin, terörü bir rant olarak görenlerin eski alışkanlıklarından vazgeçmemek için ayak sürüdüklerini, PKK içinde derin yapılanmalar olduğu, çözüm sürecindeki ilerlemelerin bu derin yapıları rahatsız ettiğini, son derece otoriter yapıya sahip örgütün bölge genelinde değişik sese ve renge tahammül edemediklerini gösteriyor.”

“Biz bütün kurum ve kuruluşlarımızla olaylara müdahale ettik, durumu kontrol altına aldık” diyen Arınç, “Elbette Çözüm Süreci’nin bu tür olaylardan etkilenmemesi  için bugüne kadar sürdürdüğümüz kararlı tavrımızın devam etmesi konusunda mutabakata vardık” ifadesini kullandı.

Kredi ve burs miktarı artıyor

Arınç, kredi ve burslarda artış yapılacağını da belirterek, 2014’te aylık 300 lira olan kredi ve burs miktarının 2015’te 330 liraya yükseltileceğini, yüksek lisans öğrencilerine 660 lira, doktora öğrencilerine ise 990 lira ödeneceğini bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X