Kritik toplantı bitti… İşte açıklamalar…

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) daveti üzerine Riva’da bulunan Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen Kulüpler Birliği Vakfı Olağan Toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ile Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kritik toplantı bitti… İşte açıklamalar…
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, “Görüyoruz ki liglerimizde 7-8 takım şampiyonluğa oynuyor. Lig tarihine bakın, böyle bir sezon yaşanmadı. VAR sisteminin uygulanması, hiçbir ofsayt hatasının olmamasıyla bütün takımlar şampiyonluğa oynar hale geldi. Bundan herkesin mutlu olması gerekiyor” dedi.

“IRKÇILIK KONUSUNDA HİÇBİR AYKIRILIĞA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyleyerek, “Bugün, Kulüpler Birliği üyelerini ağırladık. Onların yerleri müsait olmadığı için TFF de bu toplantıyı yapalım dedik. 17 kulübün iştirakiyle bunu gerçekleştirdik. Bu toplantıları sık sık yapma konusunda Türk futbolunun geleceği için hem fikir olduk. Sayın Sepil’in söylediği gibi Türkiye, dünyaya örnek gösteriliyor. Bugüne kadar hiçbir zaman ırkçılıkla ilgili bir olayı yaşamadık. Son haftada bu tip girişimler olduğunu gördük. Bizlerin bu konuda rahatsız olduğunu söyleyebilirim. Irkçılık konusunda hiçbir aykırılığa müsaade etmeyeceğiz. Gerekli olan cezaları da uygulamakta çekinmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

“LİGLERİMİZDE 7-8 TAKIM ŞAMPİYONLUĞA OYNUYOR”
Süper Lig’de 7-8 takımın şampiyonluğa oynadığını ve bu durumdan dolayı mutlu olmaları gerektiğinin altını çizen Özdemir, “Hakemlerimiz Türkiye’nin futbol aleminde gündeme oturdular. Sayın Sepil’in isteği ve arzusuyla Zekeriya Alp, Oğuz Sarvan ve Barış Şimşek’in olduğu bir toplantıda bir araya getirdik. Barış Şimşek ve Oğuz Sarvan uygulamaları anlattı, önerileri dinledi. VAR uygulamalarında neler yapmamız gerektiğini konuştuk. Yapılan işlemlerin, uygulamaların, hataların nasıl olduğunu uzun bir toplantıda gördük. 13 haftamız kaldı. Görüyoruz ki liglerimizde 7-8 takım şampiyonluğa oynuyor. Lig tarihine bakın, böyle bir sezon yaşanmadı. VAR sisteminin uygulanması, hiçbir ofsayt hatasının olmamasıyla bütün takımlar şampiyonluğa oynar hale geldi. Bundan herkesin mutlu olması gerekiyor” dedi.

“KİM HAK EDECEKSE O ŞAMPİYON OLACAKTIR”
Kulüp Lisans Talimatnamesi hakkında da konuşan Başkan Özdemir, “Tabii ki eksiklerimiz ve hatalarımız olacak. Sezon sonunda bilançoların neticesinde cezaların neler olabileceğini ve bundan ödün vermeyeceğimizi ifade ettik. Üyelerin de görüşlerini aldık. Türk milleti açısından futbol çok önemlidir. Hepimiz rakibimize saygı duymalıyız. Kim hak edecekse şampiyon o olacaktır. Diğer herkesin de o şampiyona saygı göstermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

MEHMET SEPİL: LİSANS UYGULAMASININ ÖNÜMÜZDEKİ SENE NASIL OLACAĞINI, NELERİN DÜZELTİLECEĞİNİ KONUŞTUK
Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve birçok konu üzerinde fikir alışverişinde bulunduklarını vurgulayarak, “Bugün, Kulüpler Birliği’nin olağan toplantısı vardı. Federasyon ile birçok konu birikmişti. Kısa bir süre önce başkanla görüştük ve toplantının birlikte olmasının yararlı olacağını düşündük. Geniş katılımlı bir toplantı olduğu için bugünkü toplantı burada yapıldı. Uzun süren bir toplantı yaptık. Özellikle toplantının başında başkanla karar verdiğimiz gibi, MHK ile bir araya gelmeyi istedik ve kendilerinin sunumlarını dinledik. Zekeriya Alp, Oğuz Sarvan ve Barış Şimşek kulüpleri bilgilendirdik. Bu konuda sorularımızın cevaplarını aldık. Lisans uygulaması konusu da gündemdeydi. Hararetli bir transfer dönemi geçti ve bu dönemi de konuştuk. Lisans uygulamasının önümüzdeki sene nasıl olacağını, nelerin düzeltileceğini konuştuk. Bu konuda da federasyon bize kısa sürede dönüş yapacak ve biz de çalışmalarımıza başlayacağız. Son zamanlarda statlarda oluşan ırkçı söylemler konusunu konuştuk. Bu konuda mevcut yasalar var ama kulüpler olarak bunun en büyük şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Bu sorunun giderilmesi gerektiğini konuştuk. Karşılıklı herkesin açık yüreklilikle konuştuğu bir toplantı oldu” dedi.

“ALİ KOÇ, TOPLANTIYA KATILMAMASININ DAHA DOĞRU OLACAĞINI SÖYLEDİ”
Mehmet Sepil, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un kendisini arayarak toplantıya katılmayacağını söylediğini vurgulayarak, “Ali Koç başkan beni aradı, konuştuk. Şu ortamda toplantıya katılmamanın daha doğru olacağını söyledi. Başarılar diledi. Konuları kendisi de biliyordu. Bu Fenerbahçe’nin kendi tasarrufuydu tabii ki. Fenerbahçe olmadan bu toplantıyı yaptık” şeklinde konuştu.

“KİMİN TAM ANLAMIYLA TATMİN OLDUĞUNU BEN SÖYLEYEMEM”
VAR protokolü konusunda Barış Şimşek’in yaptığı sunumdan önemli bilgiler elde ettiklerini söyleyen Sepil, ”Burada her şey diyalogla başlıyor, sistemle alakalı. Neyin nasıl olduğunu daha iyi dinledik. Sezon başında 4-5 takım başkanından bir geri bildirim almıştık ama bugün neredeyse herkes buradaydı. Dolayısıyla Barış Şimşek VAR protokolü hakkında bize bilgiler verdi. Kimin yüzde 100 tatmin olup olmadığını ben bilemem. Hakem seçimleriyle de alakalı” ifadelerini kullandı.

“TARAFTARLARIN DA BİLGİLENDİRİLMESİNİ İSTEDİK”
Kulüpler Birliği olarak VAR protokolü konusunda taraftarların da bilgilendirilmesini federasyona ilettiklerini söyleyen Mehmet Sepil, “Bütün kulüpler tatmin oldu diyemem. Kulüpler Birliği başkanı olarak bu zor bir şey. Şunu söyledik, bunu sadece kulüplere değil taraftarlara da izah etmeliyiz. Gri alanları olan bir konu ve daha da iyiye gideceğini düşünüyorum. Ortada gri alanlar olunca da herkes kendine göre konuyu yorumlayabiliyor” diye konuştu.

(DHA)

Kulüpler Birliği toplantısı sonunda Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Deprem nedeniyle ertelenen Trabzonspor maçı hakkında konuşması gerektiğini belirten Gevrek, “Türkiye’de belki de son zamanlarda çok konuşulduk. Ertelenen maç oldu. Federasyona ve Trabzon tarafına maalesef bu işi anlatamadık. Burada bir sıkıntı oldu. Bu konuyu konuşmamak üzere kapatmak istiyorum çünkü gündemi çok işgal etti. Biliyorsunuz deprem oldu hem Malatya’da hem de Elazığ’da bu vesileyle depremde hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Benim de ailem, köyüm orada. En çok etkilenenlerden biri de bizim köydü. Tabii burada maçın oynanıp oynanmaması konuşulunca aslında maçı oynamak istemedik altını çizerek söylemek istiyorum. İlla da o maç oynansın demedik. Ama bu farklı algılandı. Trabzonspor bize gelmek istemiyor dedikleri için aslında ben Trabzon gelmek istemiyor da demedim. Bu konuyu da bugün federasyonumuzda netleştirdik. Böyle bir şey olduğu için biz bu maçı oynamak istemedik ve bu konu maalesef çok konuşuldu. Sanki biz bu durumda maçı oynamak istiyormuşuz gibi bir taraf oldu. Aslında bu iş böyle değildi. Biz bu ertelemenin şeklinin bu şekilde olmamasına karşı çıktık ve bugün de bunun doğru olmadığını federasyon başkanımız ve yöneticilere izah ettik. O anlamda biz bu maçı oynama taraftarı değildik” şeklinde konuştu.

“Guilherme transferi ile kardeşliği zedeleyecek duruma getirdiler”
Transferin son gününde Trabzonspor’a giden Guilherme konusuna da açıklık getiren Gevrek, “Bir diğer konu ise Guilherme konusu. Biz bir aileysek federasyon olarak, Kulüpler Birliği olarak, kulüp başkanları olarak bütün dertlerimizi bu masanın etrafında paylaşmamız lazım, doğru olan budur ki bugün de öyle yaptık. Sahanın içinde birbirimize rakip olabiliriz bu gayet doğal, herkes maçı kazanmak isteyebilir ama asla bunu stadın dışına taşımamamız lazım. Birbirimizle diyaloglarımızın mutlaka olması gerekiyor. Trabzon ile bizim ezelden gelen bir kardeşliğimiz var ve biz bunu korumak için çok büyük mücadeleler verdik. Ama maalesef Guilherme transferi ile bu kardeşliği zedeleyecek bir duruma getirdiler. Trabzonspor camiası ve taraftarına asla bir şey demiyorum ama yönetim olarak bunun doğru olmadığını bugün yüzlerine de söyledim. Bunun etik olmadığını, bunun yanlış bir şey olduğunu izah ettim. Guilherme transferinde 1 gün kala böyle bir girişimin yapılmasını doğru bulmadığımızı söyledik. Kaldı ki 40 bin Euro’yu yatırarak oyuncu alabiliyoruz deniliyordu. Türkiye’de gördü ki bu parayı yatırarak gidemiyormuş. 40 bin Euro’yu yatırıp da bu oyuncuyu alamadılar, bunun altını çizerek söylüyorum. Çünkü Malatyaspor taraftarı bizi bekliyor bu konuda, cevap bekliyor. Bunun karşılığında bedel alarak, hatırı sayılan insanlar araya girince Trabzon ile olan kardeşliğimizi zedelememek adına bu transfere müsaade ettik. Yoksa bu transfer 40 bin Euro’ya bitmedi, yaklaşık olarak 500 bin Euro’ya bitti. Bunu da bütün Malatyaspor taraftarının bilmesinde fayda var. Trabzon taraftarları ile böyle bir husumet içinde olmak istemiyoruz ama yönetimsel olarak bana göre ve Trabzonluların da kabul etmeyeceği bir konu olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Hedefimiz ilk 8”
Hedeflerinin ligde ilk 8 olduğunun altını çizen Başkan Gevrek, “İkinci yarıya başladık, iyi gitmiyoruz. Bir gidişat var, belki de göründüğü gibi kötü bir gidişat var. Ama bu kötü olacak anlamına da gelmiyor. 6 yıldır buradayız, bu zamana kadar krizler yaşadık ve Malatyaspor camiasının da şunu bilmesinde fayda var diye düşünüyorum; biz 6 senedir Allah’a çok şükür ki çıtayı yükselterek gidiyoruz. Belki son haftalarda maç kazanamıyoruz, kötü bir gidişat var diye görünüyor ama bu takım kaliteli bir takım. Biz bir olursak Allah’ın izniyle çok rahat bir şekilde çıkararak ligi hedeflediğimiz yerlerde bitiririz. Daha önce de söylemiştik; hedefimiz ilk 8” dedi.

(İHA)

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X