Kuaförlere yeni kurallar

Saç kesimi ve kişisel bakım hizmeti sunan, aynı zamanda müşterilerinin ‘dert ortağı’ olarak nitelendirilen kuaförler ile manikürist ve ağdacılar için mesleki standartlar belirlendi. Mesleki becerilerin yanı sıra psikoloji bilgisine sahip olacak bu kişiler

Kuaförlere yeni kurallar

Ulusal meslek standartlarının belirlenmesine yönelik çalışmalar kapsamında, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunca hazırlanan meslek standartlarına göre, bu meslekleri yapacakların çalışma ortamları aydınlık ve havalandırılmış olacak. Söz konusu kişiler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda işyeri dışındaki kurumların eğitimlerine katılacak. Çalışma tezgahlarını hijyen kurallarına uygun şekilde makine ve temizlik malzemesi kullanarak temizleyecek. Malzemeleri steril ortamda saklayacak. Kuaför, maniküristler ve ağdacılar, müşteri kaydını tutacak. Müşterilere uygulanan kimyasal işlemler, kullanılan malzeme oranı, model gibi işlem ve iletişim bilgilerinin bulunduğu çizelgeyi elektronik ortamda yazılı hazırlayacak.

ALERJİ TESTİ ŞARTI

Müşteriye ilk defa kullanılacak kozmetik ürünlerden, müşterinin dirsek içi ya da kulak arkasına küçük bir miktar sürerek alerji testi yapacak. Kuaförler, müşteriye saç modeline ilişkin önerilerde bulunacak, saçın son şeklini aynayla uygun açılardan göstererek müşterinin isteği doğrultusunda gereken değişikliği gerçekleştirecek. Kuaför, manikürist ve ağdacıların bazı bilgi ve becerileri taşımaları da gerekecek. Buna göre, bu meslekleri yapanlar iletişim yeteneğine, moda, güzellik ve estetik bilgisine sahip olacak. İnsan anatomisi ve psikolojisi bilmeleri istenilen bu kişilerin, bulaşıcı hastalıklar, deri ve cilt hastalıkları, dezenfeksiyon konularında da bilgi sahibi olmaları gerekecek. Bu kişiler, el becerisi, zamanı iyi kullanma gibi mesleğin gerektirdiği yetkinliklerin yanı sıra ilkyardım ve temel alerji konularında da bilgi sahibi olacak.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X