Kulaca hedef büyüttü

Hollanda’ya geçtiğimiz yıl 700 ton salça ihracatı yapan İnegöl Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bu yıl hedef büyüttü. Kooperatif, bu yıl bin tonluk ihracat yapmayı planlıyor.

Kulaca hedef büyüttü

Hollanda’ya geçtiğimiz yıl 700 ton salça ihracatı gerçekleştiren İnegöl Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bu yılki hedeflerinin bin tonluk ihracat olduğunu açıkladı. Hem istihdam hem de ihracat yaparak Türkiye’ye döviz getirdiklerini ifade eden İnegöl Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, bu yıl hedeflerinin 1 milyon dolarlık ihracat olduğunu söyledi.

Sezon başından bugüne kadar 350 ton dolayında ihracat yaptıklarını belirten İnegöl Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, ‘Geçtiğimiz yıl sonu 700 tonu yakalamıştık. Bu yıl hedefimiz bin ton ihracat etmek. Bu da ilçemize ve ülkemize yaklaşık 1 milyon dolarlık bir döviz girdisi demektir. İhracattaki hedeflerimizi yakalamak için makine, ekipmanlarımızı yeniledik. Bu işi yaparken de yaklaşık 100 kişilik bir istihdam sağlıyoruz’ dedi.

HEDEFE ULAŞACAĞIZ…

Geçtiğimiz yıl bu hedefe ulaşamadıklarını ifade eden Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, ‘Bu yıl da 700 tonluk bir anlaşma sağladık. Ama hedefimiz bin ton ihracat etmek. Bu hedefimizi yakalayacağımızdan da eminiz. Domates salçasında da tüketim her geçen yıl kar topu misali artıyor. Onun için hem çevremize domates ektirdik, hem de kendi kooperatifimizin tarlasında domates yetiştirdik. Sıkıntı çekmeyeceğimize inanıyorum. Tabi tarımda hiçbir garanti yoktur. Hava şartları oldukça farklı seyrediyor. Ama beklentimiz iyi olacağı yönünde’ diye konuştu.

ÇİFTÇİYE ÇAĞRI…

Kulaca Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ahmet Uğur, ‘Burada bir fabrikamız var. Acı biberi ve domatesi bölge dışından da getirebiliyor. Çiftçilerimizin kooperatife gelip, bilgi alıp önümüzdeki yıllarda en azından domates ve bibere ağırlık vermesi lazım. Çünkü satışı garanti, para alışı garanti, teslim edeceği yer belli. Bu nedenle çiftçilerimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor’ ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X